Bez obzira na to koji uređaj koristite, prvi korak je isti za sve – potrebno je pročitati korisnički priručnik.
Amonijak (glavni sastojak većine sredstava za čišćenje prozora), izbjeljivač, aceton, propilen glikol i drugi rastvarači i sredstva za čišćenje u domaćinstvu mogu nagrizati zaštitni premaz na vašem ekranu i uzrokovati promjenu boje, ogrebotine i mrlje.
Čak i obična voda sa česme može sadržavati minerale koji mogu ostaviti talog na ekranu pa mnogi stručnjaci preporučuju korištenje destilirane vode ako suha krpa nije dovoljna. Druga sredstva za čišćenje mogu biti prihvatljiva, ovisno o vrsti ekrana koji imate.
Pravilo broj jedan za čišćenje ekrana je da nikada ne nanosite tečnost za čišćenje direktno na ekran. Direktnim prskanjem riskirate prodiranje tečnosti u pukotine ekrana i potencijalno oštećenje unutrašnjih komponenti.
Jednako važna kao i sredstvo za čišćenje ekrana je krpa kojom ga nanosite. Papirni ubrusi i kućne krpe mogu biti previše abrazivni za čišćenje ekrana računara. Stoga se preporučuje korištenje čiste, suhe krpe od mikrovlakana.
Čak i s mikrovlaknima pazite da ne pritisnete previše kada brišete ekran, jer biste mogli oštetiti ugrađene senzore, posebno na ekranu osjetljivom na dodir.
Kada se radi o samom procesu, preporučuje se da uvijek isključite laptop prije čišćenja. Koristeći suhu krpu od mikrovlakana, nježno obrišite ekran računara da biste uklonili prašinu. Obavezno uđite u uglove. Ako nakon ovog brisanja ostanu prljavština i mrlje, pređite na sljedeći korak.
Navlažite rub svoje mikrofiber krpe pomoću nekoliko kapi destilirane vode. Lagano obrišite ekran, počevši od centra i kružnim pokretima kako biste izbjegli ostavljanje tragova. Pustite da se ekran osuši na zraku.