viteski.ba logo
Zrak u vitezu
OGLAS
Vrijeme objave: 04.11.21 @ 17:52

KRUNOSLAV HEIDLER, DOBRI DUH HRVATSKE KINEMATOGRAFIJE

OGLAS

Naše poznanstvo bilo je posve slučajno, ako slučaj uopće postoji. Nakon sedamdeset godina izbivanja, Kruno je poželio postaviti svoju foto-izložbu u rodnom gradu. Ne znam kako je došao do mog telefonskog broja, ali me nazvao i rekao: “Čuo sam da mi ti možeš pomoći.“ Pomogao sam mu i prosinca 2008. godine u Galeriji Gradske knjižnice Vitez priređena je izložba fotografija Krune Heidlera znakovitog naziva: ”Rodnom gradu”. Naime, u njegovoj sedmoj godini života, vihor II. Svjetskog rata i poraća primorao ga je da školovanje nastavi u Lublinu, Ulmu, Sarajevu te na koncu Zagrebu gdje je najduže djelovao kao ugledan filmski radnik.

Oglas

Za viteški.ba piše: Željko Kocaj

Dobrodržeći starček, duhovit i rječit. Pričao mi je o svom životu i njegovoj obitelji koja je nekad živjela u Vitezu da bi se potom rasula po svijetu kao cvjetovi behara na vjetru. Ugodan sugovornik od kojeg se moglo saznati puno ne samo o njegovoj  obitelji i njegovom životu punom obrata i zanimljivih doživljaja, nego i njegovim dugogodišnjim iskustvima s brojnim ljudima koje je u karijeri susretao i događajima u kojima je sudjelovao i o kojima je ostavio trag. Zahvaljujući njegovoj snalažljivosti i hrabrosti nastali su vrijedni dokumentarni video zapisi iz vremena studentske pobune u Zagrebu te kasnije iz vremena Hrvatskog proljeća. Ti su materijali bili dugo bunkerirani, ali su sačuvani za povijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rođen je u Vitezu, 27. kolovoza 1932., a umro u Zagrebu 17. srpnja 2019. godine. Mladost je zbog ratnih okolnosti proveo u selidbama. Osnovnu školu polazio je u Sarajevu, Lublinu/Poljska i Ulmu/Njemačka, a gimnaziju u Sarajevu. Po svršetku srednje škole studira povijest umjetnosti te hrvatski i njemački jezik u Zagrebu, gdje također pohađa i završava Filmsku školu 1953. Od 1990. godine živio je u Đurđevcu, gdje također razvija bogatu društvenu djelatnost. Posvetio se fotografiji u Foto kino klubu Drava, koji je osnovao i entuzijastično vodio, pokrećući i druge kulturne aktivnosti u gradu.

Rođen je u obitelji u kojoj su svi njegovi prethodnici bili dugovječni, pa je otuda i tumačenje njegove velike vitalnosti i silne moći organiziranja na području kulture, odnosno fotografije, filma i videa. Jedan od najvećih logističara hrvatskog filma jednostavno opisuje svoje dugogodišnje djelovanje: ”Organizacija mi je životno zanimanje”.

Zvali su ga ocem hrvatskog nezavisnog filma. Bavio se filmom, od organizacijskih i producentskih poslova do snimanja. Bio je, između ostaloga, direktor Studija za crtani film u Zagreb filmu, direktor velikih filmskih projekata, osnivač i direktor FAS-a (Filmskog autorskog studija), prve nezavisne producentske kuće u Jugoslaviji, koju je vodio od 1967. do 1973. godine.

Premda se Heidlerovo ime danas  ponajviše povezuje s Filmskim autorskim studijem,  koji je u razdoblju između 1967. do 1973. okupljao buduće klasike hrvatske i jugoslavenske autorske i alternativne kinematografije i omogućila im da snime svoje prve ili rane profesionalne filmske projekte, Heidler je filmu posvetio većinu svojih dugih desetljeća odigravši mnoge druge jednako važne uloge u filmskom životu zemlje. 

Filmaš i fotograf, filmski producent s vizijom i organizator zaigrana duha, no prije svega dobar i pouzdan prijatelj i čovjek koji je nadasve cijenio život i slobodu. Sve to bio je Krunoslav Heidler, dobri duh hrvatske kinematografije koji nas je napustio 2019. godine u 88. godini života.

Oglasi
LM