Lipanj 2025. godine bit će debelim slovima upisan u hidrometerološku službu kao jedan od najekstremnijih od kada postoje mjerenja u BiH. Kaže to u razgovoru za „Avaz“ Bakir Krajinović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ).
Prije svega, kako navodi, ta ekstremnost se odnosi na padaline širom BiH, odnosno, činjenicu da kiše skoro nije ni bilo.
– Jedan kišni dan tokom lipnja i količine padalina su zanemarive. U Tuzli i u Mostaru nije pala ni kap kiše. Na našim meteorološkim stanicama je zabilježeno nula litara po metru kvadratnom! To se nije dogodilo nikada u našoj povijesti mjerenja da tokom lipnja imamo vrijednosti od nula litara. Srednja količina padalina za Tuzlu je, vjerovali ili ne 110 litara po metru kvadratnom, a za jedan dan tokom lipnja 2010. godine u Tuzli je palo 71 litar. U Mostaru je prosjek 78 litara po metru kvadratnom, a 28. lipnja 1959. godine za jedan dan je palo 68,7 litara. To sve ukazuje koliko je lipanj bio ekstreman u pogledu padalina – iznosi nam Krajinović.
Međutim, kao da to nije bilo dovoljno, pa su 26. lipnja postavljeni novi temperaturni rekordi. U Sarajevu je, govori, nadmašen rekord iz 2021. godine i novi iznosi 38,8 stupnjeva Celzijusa, a u Tuzli na isti dan je izmjereno rekordnih 38 stupnjeva.
-Razlog za što nam se sve ovo događalo tokom lipnja, a istu situaciju očekujemo i na početku ovog mjeseca, prostrano polje povišenog zračnog pritiska koje se smjestilo nad južnom i jugoistočnom Europom. U takvim okolnostima atmosfera je skoro cijeli mjesec bila stabilna i to je neuobičajena sinoptička situacija koja je skoro, pa teoretski nemoguća, ali je zahvatila Europu i još jednom pokazala koliko klima u Europi postaje ekstremna i ono što smo proživjeli tokom šestog mjeseca i što nismo vidjeli u 135 godina naše povijesti hidrometeorološke službe mora zabrinuti sve građane BiH i mora dovesti do toga da svijest o promjenama koje proživljavamo su naša realnost – naglašava Krajinović za “Avaz”.
Zabrinjava, napominje, i to što su sve te ekstremne pojave sve češće i intenzivnije. I baš onako kako je lipanj završio, tako je i srpanj počeo i nema naznaka za padaline tokom prvih sedam dana.
– Posebno se to odnosi na jug naše zemlje. Ono što je zabrinjavajuće jesu vrijednosti temperatura zraka, koje će konstantno rasti kako tjedan bude odmicao. I zbog toga je na snazi narančasto upozorenje FHMZ-a za 3. i 4. srpnja, što se posebno odnosi na period između 11 i 18 sati. Najviše temperature koje se očekuju u ovom periodu i zbog čega je izdato upozorenje kretat će se između 35 i 40 stupnjeva Celzijusa, a to su vrijednosti koje ozbiljno mogu narušiti zdravlje ljudi i zbog toga treba slušati savjete liječnika – govori Krajinović za “Avaz”.
Navodi i da je priroda već odreagirala na sve ove uvjete i da, zapravo, liči na onu s kraja kolovoza.
– Sve je suho, a zelenila skoro da nema, pa su rizici od požara ekstremno visoki. Već svjedočimo pojavi velikog broja požara u BiH i zbog toga savjet svim građanima da se odgovorno ponašaju kada je u pitanju ovaj rizik – kaže ovaj meteorolog.
Također, ukazuje i na to da ova situacija donosi i dosta izazova za naše poljoprivrednike.
– Poljoprivredna proizvodnja na sjeveru naše zemlje skoro da je uništena uslijed ekstremne i dugotrajne suše. Ovo će imati i negativne dugoročne posljedice i po stočarstvo. I srednjoročne prognoze ukazuje da će srpanj i kolovoz u prosjeku biti topliji za tri ili četiri stupnja i očekujemo svega 50-tak postotaka padalina tokom ovih mjeseci u odnosu na referentne vrijednosti – kaže Krajinović za “Avaz”.
Ipak, govori da optimistično treba gledati na drugu sedmicu jula kada su izgledniji lokalni, povremeni, istina slabi pljuskovi u BiH i kada je izgledniji blagi pad temperatura zraka.
– I tih nekoliko stupnjeva nižih vrijednosti u drugom tjednu srpnja će dobro doći kao kraći predah da se nekako vratimo u neke normalne okolnosti kada su u pitanju vremenske prilike u našoj zemlji i da se opet počnemo pripremati za novi val vrućina i rizika – zaključuje Krajinović za “Avaz”.