Polako se bliži 1. ožujak. Još ranije je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na sjednici povodom obilježavanja 1. ožujka – Dana neovisnosti Bosne i Hercegovine, donijela odluku da taj dan proglasili neradnim danom u Federaciji BiH.
Dakle, na ovaj dan državni organi, poduzeća i druge pravne osobe u Federaciji BiH neće raditi. Kako se navodi u obrazloženju ove odluke, Zakonom o proglašenju 1. ožujka Danom neovisnosti BiH propisano je da se se on obilježava jedan dan i to na sam praznik.
U srijedu će se obilježiti 31. godišnjica referenduma o neovisnosti, koji se održao 29. veljače i 1. ožujka 1992. godine, kada se više od dvije trećine bh. građana izjasnilo za demokratsku i neovisnu Bosnu i Hercegovinu.
Referendum za neovisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražnog povjerenstva međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Referendum je ujedno bio i uvod u krvavu agresiju.
Punoljetni građani tadašnje Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasali su o neovisnosti Bosne i Hercegovine na referendumu na kojem je jedino pitanje bilo: ”Jeste li za suverenu i neovisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?”
Na referendumu o neovisnosti Bosne i Hercegovine glasovalo je 2.073.568 građana/glasača BiH (izlaznost 64,3 posto), od kojih je 99,7 posto bilo za neovisnost. Bosna i Hercegovina je proglasila neovisnost 1. ožujka 1992. godine, a rezultati referenduma su prihvaćeni 6. ožujka iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Zakon o Danu neovisnosti donesen je 1993. godine, a dopunjen 1995. i objavljen u Službenom listu RBiH broj 9/95.
U Republici Srpskoj ovaj datum se ne obilježava.