Uređivanje i priprema dječje sobe za novu školsku godinu nije lak posao. Treba uložiti puno vremena i truda kako bi se od jednog prostora napravile tri funkcionalne cjeline u kojima će dijete spavati, učiti i igrati se. Dodamo li u tu kombinaciju i želje djeteta o uređenju sobe ili činjenicu da morate pripaziti kakve preinake radite jer što je dijete starije to će htjeti i drugačije uređenje, čeka vas zahtjevan posao.
Prije početka samog uređivanja dječje sobe najbolje je porazgovarati s djetetom i vidjeti ima li ono kakve želje, a zatim prema financijskim mogućnostima i prostoru koji vam je na raspolaganju vidjeti koja rješenja su najbolja. Mi vam donosimo nekoliko savjeta uz koje će uređenje sobe za školarca biti lakše i brže.
Podijelite sobu na cjeline
Kao što smo na početku već spomenuli, dječja je soba prostor u kojem dijete odmara, uči i igra se. I vrlo je važno da te tri cjeline budu jasno i odijeljene u prostoru. Prostor za spavanje i prostor za rad trebaju biti odijeljeni kako bi se dijete lakše koncentriralo prilikom učenja i pisanja zadaća. Najjednostavnije rješenje je postavljanje police za knjige koja će ova dva prostora odvojiti.
Dječja soba prvenstveno služi za odmor djeteta pa kod izbora kreveta za dječju sobu nemojte štedjeti jer kvaliteta sna može utjecati na učenje i koncentraciju. Pripazite da krevet ne postavite na propuh ili blizu grijaćeg tijela.
Druga stvar na koju morate pripaziti jest ta da ni prostor za igru i prostor za učenje ne budu preblizu. Igračke, računalo, TV i ostalo stvari koje dijete koristi u svoje slobodno vrijeme ne bi trebale biti u vidnom polju djeteta dok boravi u svom ,,radnom kutku” jer će mu odvlačiti misli i dijete će se teže koncentrirati na učenje.
Prostor za učenje
Djetetov školski kutak razlog je zbog kojeg ste i krenuli s preuređenjem sobe pa mu posvetite najviše pažnje. Za početak ako niste bojali zidove cijele sobe, savjetujemo da zid školskog kutka gdje će dijete učiti ipak obojite u svijetle boje, a plava i zelena boja su poznate kao boje koje pomažu s koncentracijom.
Mjesto za učenje u sobi ne bi trebalo biti skučeno pa ga od ostatka sobe možete odvojiti nekom policom za knjige ili ukrasnim biljkama. Izbjegavajte pregrade koje će vizualno smanjiti prostor.
Radni stol obavezno smjestite u blizini prirodnog svjetla, idealno je ako ono dolazi s lijeve strane. Površinu stola nemojte pretrpavati. Prednost dajte stolovima koji već imaju ladice u koje će dijete moći odlagati školske knjige i bilježnice. Ako će dijete u svojoj sobi imati i računalo, nabavite stol s dodatkom za računalo ili uzmite dva.
Većem broju ukrasa nije mjesto na radnom stolu i vjerojatno će ometati djetetovu koncentraciju. Na zid pored radnog stola postavite sat i oglasnu ploču na koju dijete može staviti svoj raspored, kalendar i slično. Na taj način potičete djetetovu bolju organizaciju.
Prostor za igru i druženje
Kada dijete tek kreće u školu, važno je u njegovoj sobi ostaviti i prostor za igru i zabavu kako dijete ne bi osjećalo velik pritisak, odnosno promjenu. Kao što smo već spomenuli taj prostor treba biti jasno odijeljen od prostora za učenje i prostora za spavanje. Postavite neki kvalitetan tepih i obavezno nabavite kutije za igračke kako bi taj dio sobe mogao održavati urednim i organiziranim.
Kako će dijete rasti tako će igračke zamijeniti računalo, TV, PlayStation, stol za šminku i slično pa uzmite i to u obzir i nemojte u ovom dijelu sobe raditi velike ili ,,nepopravljive” preinake jer ćete svake dvije godine reorganizirati i mijenjati ovaj prostor prema djetetovim željama.
Iako uređenje dječje sobe nije nimalo lak posao, definitivno spada među one radove kojima se ipak veselimo, a osmijeh naših mališana kad vide svoju novu sobu jednostavno je neprocjenjiv.
Sretno s uređenjem!