OGLAS
Vrijeme objave: 05.02.25 @ 20:00
OGLAS

Zbog visokih cijena traje bojkot trgovina diljem regije. Krenuo je u Hrvatskoj, a zatim se proširio na Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Srbiju, Sjevernu Makedoniju. I dok službene statistike susjeda pokazuju drastičan pad prometa, u BiH je situacija apsurdna. Prema službenim podacima, promet se na dan bojkota povećao, piše Večernji list BiH.

OGLAS

Prema podacima Porezne uprave Republike Hrvatske o izdanim računima i potrošnji na dan bojkota (petak, 24. siječnja) u usporedbi s istim petkom tjedan prije, u četvrtak, dan prije bojkota, zabilježena je nešto veća kupnja nego prethodnog četvrtka, no pad na sami dan bojkota bio je drastičan. U djelatnosti trgovine na malo zabilježeno je 44 posto manje izdanih računa, dok je njihova ukupna vrijednost bila čak 53 posto manja nego u petak, 17. siječnja.

Iz Porezne uprave Crne Gore izvijestili su da je zbog bojkota trgovina u petak, 31. siječnja, pet najvećih trgovačkih lanaca u toj zemlji zabilježilo pad prometa od 56,14 posto u odnosu na petak, 24. siječnja. Građani su, podsjećamo, tog dana, na poziv Alternative Crne Gore, bojkotirali trgovačke lance zbog previsokih cijena namirnica.- U prilogu su podaci kojima Porezna uprava raspolaže i koje možemo podijeliti u skladu sa Zakonom o poreznoj administraciji. Podaci se odnose na pet najvećih trgovačkih lanaca u Crnoj Gori – navodi se u priopćenju Porezne uprave koje prenosi Radiotelevizija Crne Gore. Najveći pad prometa zabilježen je u sjevernoj regiji Crne Gore, gdje je promet pao za 61,4 posto. Promet u navedenim trgovačkim lancima prethodnoga je petka, 24. siječnja, bio 2,790.909, dok je tijekom bojkota iznosio 1,224.172 eura.Unatoč prilično praznim trgovinama diljem BiH, službene statistike pokazuju suprotno. – Prema službenim podacima Porezne uprave Federacije BiH na dan 31. siječnja 2025. godine na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu od 251,568.163,61 KM. Na dan bojkota, prema podacima Porezne uprave, promet trgovina na području Federacije BiH iznosio je ukupno 101,908.646,82 KM.

OGLAS

Na dan 30. siječnja 2025. godine na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu od 199,668.251,12 KM. Promet trgovina na području Federacije BiH iznosio je ukupno 101,538.760,53 KM. Na dan 24. siječnja 2025. godine na području Federacije BiH ukupan promet iznosio je 175,927.100,23 KM. Promet trgovina na području Federacije BiH iznosio je ukupno 92,287.812,43 KM – priopćili su. Razlika između dana bojkota i dana pred bojkot je neznatna te je riječ o iznosu od 369.886 KM, a ide u korist uvećanja prometa na dan bojkota. Ista je situacija i s Republikom Srpskom

OGLAS

Naime, kako su naveli iz Porezne uprave RS-a, ukupni evidentirani promet preko fiskalnih blagajni u RS-u 24. siječnja 2025. godine iznosio je 42,7 milijuna KM, dok je 30. siječnja 2025. godine iznosio 27 milijuna KM, a 31. siječnja 2024. iznosio je 39,8 milijuna KM, prema priopćenju koje su dali.

OGLAS

– Možemo reći da povećanje prometa preko fiskalnih blagajni pokazuje i dobre učinke novog sustava fiskalizacije u kojem se svaki pojedinačni račun evidentira u realnom vremenu – navodi se u priopćenju. Primjena novog Zakona o fiskalizaciji doprinijela je mogućnosti evidentiranja prometa preko fiskalnih blagajni te je zabilježen 30 posto veći promet preko fiskalnih blagajni u bh. entitetu nego prošle godine.

Nastavak bojkota

Ove brojke izazvale su sumnju među organizatorima bojkota i dijelom javnosti u BiH. Mnogi su izvijestili o slabijem prometu i manje posjećenim trgovinama, a Facebook grupa “Bojkot BiH”, koja ima više od 50.000 članova, izvijestila je o značajnom padu prometa i najavila nastavak akcije. Unatoč statistikama koje upućuju na povećanje prometa, organizatori sumnjaju u točnost tih podataka, pitajući se je li možda povećana individualna potrošnja kompenzirala manji broj transakcija. Građani i predstavnici udruga potrošača uvjereni su da je potrošnja proteklog petka u RS-u, na dan bojkota kupnje, bila manja. Od nadležnih traže i pouzdane podatke o prometu u trgovini na malo.

– Kolege i ja smo komentirali da su ti podaci kao svojevrstan poziv trgovcima da povećaju cijene još više jer ljudi kupuju nemilice – kaže za Fenu Jovan Vasilić iz Udruge za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine. Smatra da nadležni trebaju izaći s podacima o prometu u trgovinama onako kako su radili u Hrvatskoj i Srbiji pa da se vidi točno stanje. – Jasno je to da manja potrošnja ne odgovora državi jer onda ima manji priljev novca u proračun od PDV-a. Ali, bojkot je prava stvar i svi trebamo sudjelovati u tome. Jedino tako možemo skrenuti pozornost na visoke cijene i jedino tako je moguće da nadležni počnu institucionalno rješavati probleme građana – ističe Vasilić.

Iz Udruge za zaštitu potrošača “Zvono”, kako kažu, tražili su od trgovaca podatke o prometu na dan bojkota, ali nisu ih dobili. – Oni te podatke skrivaju kao zmija noge – navodi Vasilić. Iako su rezultati bojkota bili iznad očekivanja, organizatori ne odustaju. Najavili su nove, dugoročnije mjere, uključujući višednevni bojkot i promicanje alternativnih načina nabave, poput kupnje izravno od proizvođača i lokalnih trgovaca. Pozvali su građane da od 6. veljače smanje potrošnju, dok za 7. i 8. veljače planiraju potpuni bojkot trgovina.

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM