OGLAS
Vrijeme objave: 09.09.24 @ 12:00
OGLAS

Iako paradoksalno zvuči, gospodarstvo Bosne i Hercegovine suočava se s ozbiljnim nedostatkom radne snage te vapi za radnicima iz inozemstva. Kvota za ovu godinu, koja omogućuje zapošljavanje šest tisuća stranaca, nije ni približno dovoljna da zadovolji potrebe tržišta. Procjenjuje se da BiH trenutno nedostaje nekoliko desetaka tisuća radnika različitih zanimanja, a poslodavci ističu da gospodarstvo Federacije BiH i Republike Srpske zahtijeva hitne mjere.

OGLAS

Prema procjenama poslodavaca, Bosni i Hercegovini nedostaje 30 tisuća radnika – 20 tisuća u Federaciji BiH i 10 tisuća u Republici Srpskoj. Ovogodišnja kvota od samo šest tisuća radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca nije dovoljna, tvrde iz udruženja poslodavaca. Uz to, procedure za dobivanje radnih dozvola su komplicirane i dugotrajne, što predstavlja poseban problem.

Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH, Adnan Smailbegović, ističe da je proces dovođenja radnika iz inozemstva nevjerojatno birokratiziran. “Jednostavno su procedure tako striktne, toliko rigorozne i toliko dugo traju da vam treba skoro godina dana ili deset mjeseci da dovedete nekog radnika, ako ga uopće dovedete. U međuvremenu, vrlo često ljudi odustanu ili vlasti na bilo kojoj razini ne dozvole dolazak radnika”, kazao je Smailbegović.

OGLAS

Slično mišljenje dijeli i Saša Aćić, ravnatelj Unije poslodavaca Republike Srpske, koji naglašava da odlasci radnika u zemlje Europske unije dodatno kompliciraju situaciju. “Ako radnik napušta poduzeće i odlazi u EU, to znači da naša ekonomija podržava strane ekonomije. Mi onda čekamo šest ili sedam mjeseci, ponekad i nekoliko mjeseci, da taj radnik bude zamijenjen radnikom iz inozemstva”, izjavio je Aćić.

OGLAS

Iz Ministarstva civilnih poslova BiH objašnjavaju da su uvjeti i procedure zapošljavanja stranaca regulirani Zakonom o strancima na državnoj razini te entitetskim zakonima. U proces izdavanja radnih dozvola uključeni su Ministarstvo sigurnosti BiH, Služba za poslove sa strancima te nadležne institucije entiteta i Brčko distrikta. “Pored proceduralnih, mora se voditi računa i o sigurnosnim aspektima i provjerama, što ponekad produžuje proces”, navode iz Ministarstva.

OGLAS

Ekonomski analitičari, međutim, smatraju da administracija na svim razinama ne razumije trenutnu situaciju u gospodarstvu. Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, tvrdi da vlasti ne poduzimaju potrebne korake kako bi olakšale zapošljavanje stranaca. “Birokrate u ministarstvima apsolutno nemaju sluha za realnu situaciju u gospodarstvu. Bahaćenje administracije i nebriga za gospodarstvo vuče nas prema još goroj poziciji. Trenutno smo predzadnji u Europi, samo je Albanija gora od nas”, upozorava Pavlović.

Domaće tržište radne snage suočeno je s nepovoljnim demografskim i migracijskim trendovima. Procjenjuje se da će Bosna i Hercegovina, poput svojih susjeda, u narednim godinama trebati oko 100 tisuća radnika u građevinarstvu, ugostiteljstvu i prerađivačkom sektoru. Ako se ne liberaliziraju uvjeti za zapošljavanje stranaca, postoji realna opasnost da preduzeća ostanu bez radne snage, a država bez prihoda za zdravstvene i mirovinske fondove.

OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM