Jesenska sjetva u pojedinim dijelovima države već je počela, a poljoprivrednike će koštati otprilike kao i prošle godine. Nakon teške godine, u kojoj su usjevi stradavali zbog jakih kiša, vjetra i tuče, a zatim i dugotrajne suše, smanjuje se broj onih koji se žele nastaviti baviti proizvodnjom hrane.
U Semberiji je započela sjetva ozime pšenice, ječma i zobi, kaže predsjednik Udruge poljoprivrednika Semberije i Majevice Savo Bakajlić. Od RS-a smo tražili da se proglasi stanje elementarne nepogode kako bi nam se barem djelomično pomoglo da jesensku sjetvu započnemo kako treba. To se nije dogodilo i vidim da ljudi smanjuju proizvodnju pšenice upravo zbog ekonomske računice. Nema smisla proizvoditi pšenicu za 36 feninga, a kupovati kruh za dvije marke.
Poljoprivrednici ne mogu podnijeti ovakve troškove, ne možemo poslovati s gubitkom, i ako država ne stane u obranu poljoprivrednika, sve priče su uzaludne – to će biti kraj poljoprivredne proizvodnje u BiH – ističe Bakajlić. Prema riječima Nedžada Biće iz Udruge poljoprivrednika FBiH, cijene sjemena i gnojiva su na prošlogodišnjoj razini, gorivo je nešto jeftinije, ali sjetva je općenito skupa još od pandemije koronavirusa.
Sustav ostvarivanja poticaja sve je kompliciraniji, proizvode je sve teže prodati, a otkupne cijene su niske, pa se ljudima ne isplati raditi. S otkupnom cijenom pšenice poljoprivrednici su u gubitku, ne mogu pokriti ni troškove, pa mnogi odustaju od bavljenja poljoprivredom – kaže Bićo.