Iako, u teoriji, uvođenje neradne nedjelje za radnike u trgovini zvuči pozitivno i usmjereno na poboljšanje statusa radnika, ekonomska analiza utjecaja zabrane rada nedjeljom pokazuje da će to biti opovrgnuto u praksi. Je li takva promjena populistički potez ili stvarno poboljšanje u životima trgovaca?
U Goraždu se ista scena ponavlja svake nedjelje već godinu dana: trgovine su zatvorene. Kiosci i butici također su zatvoreni. Otvoreni su restorani i poneka pekarna. Ovakva situacija će se dogoditi u cijeloj Federaciji ako se usvoji Zakon o unutarnjoj trgovini. Među radnicima u ovom dijelu Bosne i Hercegovine sada vlada neizvjesnost jer su čuli da bi Goražde moglo ukinuti trenutnu odredbu.
“Sama činjenica da je nastupila takva panika jasno nam pokazuje koliko su radnici zadovoljni provedbom i koliko ne žele da se to mijenja. Nadamo se da se neradna nedjelja neće ukinuti. Argument da će objekti biti zatvoreni, a radnici će raditi nešto drugo, nije utemeljen u stvarnosti,” kaže Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH.
Trenutno, mnoge trgovine u drugim dijelovima zemlje imaju natpise: nedjeljom zatvoreno ili nedjeljom ne radimo. Međutim, to je trenutno na odluku samih vlasnika. Ako zakon bude usvojen, to će postati obavezno. Građani to podržavaju.
S druge strane, čuje se kritika i autori analize ekonomskog utjecaja takve mjere označavaju je populističkom i neproduktivnom. Kažu da se odnosi samo na 5% radne snage jer se neradna nedjelja odnosi samo na trgovine, te da će sami trgovci biti više opterećeni drugim danima s neplaćenim prekovremenim satima rada.
“Što se događa u Hrvatskoj? Radnici prelaze na benzinske crpke da rade, zatim u pekarne. Zatim, trgovine koje rade 24 sata moći će raditi. Radni uvjeti tamo su katastrofalni; radite noćne smjene neplaćeno i prekovremeno – mi im dopuštamo da rade,” ističe Admir Čavalić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.
Analiza je također pokazala da sami trgovci problem rada nedjeljom ne označavaju kao najveći problem. Glavni problemi su niske plaće, neplaćeni prekovremeni sati i loši radni uvjeti.
“Uvjeti su loši. Podržavam da se nedjeljom uopće ne radi. Rad nedjeljom je stvarno… a neki rade bez obzira je li praznik ili ne,” kaže naš sugovornik.
Autori analize ekonomskog utjecaja također navode da su najveći dobitnici ovakve odredbe veliki trgovački lanci, dok najveću štetu trpe mikro poduzeća. Sindikat trgovine smatra predviđanja iz istraživanja površnima.
“Ova neradna nedjelja donosi veliki iskorak u svakodnevnom životu radnika i radnica koji će nažalost i dalje raditi za male plaće sve dok Čavalić i njegove kolege ne usvoje zakon o minimalnoj plaći i ne povećaju je – nažalost, to je posao parlamentaraca koji ne rade,” kaže Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH.
U međuvremenu, parlamentarci su usvojili Nacrt novog zakona o unutarnjoj trgovini. U tijeku je javna rasprava, a potom slijedi upućivanje Zakona u parlamentarnu proceduru. Položaj radnika poboljšao se u proteklom razdoblju, prvenstveno zbog situacije na tržištu i enormnog odlaska radne snage.