Na policama supermarketa u zemljama Europske unije pojedini proizvodi mogu se kupiti po znatno nižim cijenama nego u Bosni i Hercegovini. Tako su, primjerice, maslac, brašno, čokolade, eurokremi, kao i kemijski proizvodi, često jeftiniji nego kod nas, čak i bez popusta.
Da ovakve situacije nisu iznenađujuće, potvrđuju i nedavni podaci Eurostata koji pokazuju da su cijene proizvoda u BiH prošle godine iznosile 85 posto prosjeka Europske unije. Primjerice, popularni eurokrem istog proizvođača i pakiranja od 750 grama u Austriji se može kupiti za 5,89 eura, što je oko 11,5 KM, dok kod nas košta oko 12,35 KM. S druge strane, u Njemačkoj se na sniženju kilogram ovog namaza može kupiti za 3,33 eura, što je oko 6,5 KM, dok u nekim trgovinama u BiH redovna cijena iznosi 16,5 KM.
Sličan primjer je i maslac, koji se kod nas obično prodaje po cijeni od šest do devet maraka, dok se u Austriji može pronaći za pet do sedam maraka. Primjeri su i šamponi te roll-on stikovi, čije se cijene mogu razlikovati i do četiri marke, pa ih je jeftinije kupiti u Austriji nego u BiH. Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, za Nezavisne novine ističe da su već duže vrijeme primjetne velike razlike u cijenama između trgovina u BiH i onih u zemljama zapadne Europe.
“Već je odavno poznato da su cijene odjeće i obuće te sitne elektronike znatno niže nego u BiH, osobito tijekom zimskih akcija i popusta, kada se zaista isplati otići preko granice. No, ono što sve više zabrinjava građane, s pravom nezadovoljne, jest to da su i cijene prehrambenih i higijenskih proizvoda kod nas više nego u zemljama EU. Čokoladni namazi u prosjeku su dva eura po kilogramu jeftiniji nego kod nas, voda i sokovi pola eura po litri, a dezodoransi istog proizvođača i do dva eura povoljniji nego u našim trgovinama,” kaže Arnautović.
Dodaje kako i cijene u ugostiteljstvu i uslužnim djelatnostima polako, ali sigurno dosežu razine europskih, dok su, s druge strane, plaće znatno niže, pa se postavlja pitanje kako će građani preživjeti novi val poskupljenja. Niže cijene u Europskoj uniji odavno su poznata činjenica, smatra i Murisa Marić, izvršna direktorica Udruge za zaštitu potrošača DON Prijedor, koja ističe da su već u Sloveniji cijene povoljnije. “U zemljama Europske unije, kada dođe do sniženja i akcija, to su zaista prava sniženja i prave akcije. Ljudi se tada opskrbe onime što im je potrebno i tako značajno uštede na određenim artiklima,” kaže Marić za Nezavisne novine i dodaje kako kod nas to nije slučaj.
Osim što su proizvodi iz Europske unije jeftiniji u zemljama članicama nego u BiH, nedavno je zabilježena i zanimljiva situacija koju su prenijele Nezavisne novine. Pavlaka proizvedena u Republici Srpskoj skuplja je u Banjoj Luci nego u Sloveniji. Primjerice, u rujnu je pavlaka s 20 posto mliječne masti i pakiranjem od 180 grama u trgovinama u Banjoj Luci koštala 1,29 ili čak 1,39 KM, dok je u Sloveniji redovna cijena iznosila 0,55 eura ili 1,06 KM. Na sniženju je ista pavlaka proizvedena u Kozarskoj Dubici koštala 0,45 eura ili oko 0,87 KM.
Saša Trivić, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, za Nezavisne novine objasnio je kako proizvođači, ako ne uspiju prodati dovoljno robe na domaćem tržištu, formiraju izvozne cijene koje su niže od domaćih. Dodao je kako je razlog i zatvoreno tržište. “Određeni proizvođači imaju gotovo monopol na tržištu i mogu određivati različite cijene za domaće tržište i za izvoz,” rekao je Trivić za Nezavisne novine.
Dodao je kako se na društvenim mrežama sve češće objavljuju usporedbe cijena kod nas i u inozemstvu. Za razliku od drugih zemalja, gdje su trgovci bolje organizirani i imaju vlastiti transport i uvoz, kod nas to nije slučaj, zbog čega su cijene u BiH za mnoge uvozne proizvode, poput deterdženata ili kozmetike, nepotrebno i nerealno visoke.