Iako je još u svibnju u FBiH počela primjena seta energetskih zakona o električnoj energiji, zatim o energiji i regulaciji energetske djelatnosti, kao i o korištenju obnovljivih izvora energije, čime je formalno-pravno omogućeno da građani mogu postati energetski prosumeri, to još uvijek nije zaživjelo.
Iz Ministarstva energetike, industrije i rudarstva FBiH u odgovoru na zastupničko pitanje zastupnika Admira Čavalića naveli su da Elektroprivreda BiH ima zakonsku obvezu donijeti set pravila za priključenje prosumera, dok operatori distributivnog sustava trebaju u roku od dvije godine od stupanja na snagu zakona, odnosno do 17. kolovoza 2025., donijeti pravila o priključenju objekata na distributivnu mrežu, piše Fokus.
Energetski prosumeri su potrošači električne energije koji proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora za dio svojih potreba, a koji sada imaju mogućnost prodaje viška proizvedene električne energije u mrežu u obliku energetskog ili monetarnog kredita. Dakle, spomenutim zakonskim rješenjima predviđeno je da će građani u FBiH konačno moći struju koju proizvedu na svojim mini postrojenjima na krovovima vraćati u sustav i za nju dobivati određenu vrstu naknade. Međutim, iz Ministarstva navode da Elektroprivreda BiH još uvijek provodi aktivnosti s ciljem realizacije ove zakonske obveze. Navode da je formiran stručni tim zadužen za usklađivanje internih procedura i pravilnika s važećim zakonom. Također ističu da još uvijek nisu donesena sva potrebna pravila o radu distributivnog sustava, elektroničkoj razmjeni podataka i priključenju na distributivnu mrežu.
Napominju kako prema Zakonu o korištenju obnovljivih izvora energije prosumeri imaju mogućnost predati višak proizvedene električne energije u mrežu u obliku energetskog ili monetarnog kredita. Dakle, ako energetski prosumeri tijekom obračunskog razdoblja predaju više energije u mrežu nego što je preuzeto, razlika se prenosi u sljedeće obračunsko razdoblje u korist prosumera.To je zapravo „prebijanje“ potrošnje električne energije na kraju obračunskog razdoblja od jedne godine i tu nema novčane naknade, već se može u zimskom razdoblju besplatno trošiti višak energije proizveden tijekom ljeta.
Iz Ministarstva napominju kako prema trenutno važećim aktima prodaja viška energije iz postrojenja prosumera nije predviđena.