Nedavno izvješće pokazalo je koliko je mjesečnih plaća u pojedinoj europskoj zemlji potrebno da bi si netko priuštio kuću. Kako prenosi Euronews, uzimajući u obzir cijene kuća prosječne mjesečne neto prihode i kamate, Dancima treba najmanje vremena da uštede za kuću.
Izvješće BestBrokersa nije uzimalo u obzir trošak za hranu, smještaj, brigu o djeci i slično pa su njihove brojke teorijske, ali pomažu da se sagleda situacija u pojedinoj državi.
Prema izračunu, u Danskoj je za nekretninu od 100 četvornih metara potrebno 114 mjesečnih plaća, što ovu sjevernu zemlju svrstava u najpristupačniju zemlju u Europi za kupnju kuće. No, gledajući sve ostalo, Danska je rangirana kao najskuplja zemlja u EU-u tijekom 2023. godine. Prosječna plaća u Danskoj je sedma najveća u Europi.
Prema ovom izvješću, Irska i Švedska su druga i treća najpovoljnija zemlja u Europi i tamnošnjim građanima potrebno je 123, odnosno 129 neto plaća za kupnju kuće od 100 četvornih metara. To je otprilike otprilike 10 godina godišnjih plaća.
Gdje se najdulje štedi?
Na dnu ljestvice u Europi su Češka i Slovačka. U Slovačkoj je potrebno 297, a u Češkoj 274 plaća da bi se kupila nekretnina. Nešto malo bolje stanje je u Sloveniji, no i tamo je potrebno čak 261 plaća za kupnju kuće.U Crnoj Gori taj broj iznosi 256, a u BiH 255. Hrvatska stoji bolje od spomenutih susjeda – prema izvješću, kod nas je potrebno 238 neto plaća za kupnju kuće. To je gotovo 20 godina
Gdje su u svijetu kuće najpovoljnija?
Najpovoljnija zemlja na svijetu za kupnju kuće u odnosu na plaće je Južnoafrička Republika, gdje je ljudima potrebna 71 prosječna plaća da bi si priuštili nekretninu od 100 četvornih metara. Na dnu ljestvice nalazi se Nepal gdje su ljudima potrebne 684 plaće za kupnju kuću. Odmah iza Nepala je Turska gdje je građnima potrebna 631 plaća za kupnju nekretnine.