Vrijeme objave: 28.05.25 @ 10:41

Vjetroelektrana Ivan Sedlo, smještena na istoimenoj planini u općini Hadžići, prva je takva u Sarajevskoj županiji. Projekt je razvila slovenska kompanija Interenergo, u vlasništvu austrijske energetske grupe Kelag, i predstavlja njihov prvi vjetropark u Bosni i Hercegovini.

Vjetropark ukupne instalirane snage 25 megavata opremljen je s pet turbina Siemens Gamesa 5.0. Ujedno, riječ je o najvećem projektu ovog tipa koji je Interenergo dosad razvio. Elektrana će proizvoditi količinu zelene električne energije dovoljnu za potrebe 11.000 domaćinstava u BiH, čime će se izbjeći emisija više od 32.000 tona CO₂, navodi se u priopćenju kompanije.

Gradnja vjetroelektrane počela je krajem rujna 2022. godine, nakon više od šest godina priprema. Interenergo je projekt preuzeo od tadašnjeg investitora, kompanije Suzlon Energy BH, u vlasništvu danske tvrtke Suzlon Wind Energy.

„Ponosni smo što pokrećemo naš prvi vjetroprojekt u Bosni i Hercegovini. Unatoč zahtjevnim uvjetima na terenu, projekt je realiziran bez većih kašnjenja i bez kompromisa u pogledu kvalitete. Ovaj uspjeh odražava snažnu suradnju koju smo ostvarili s Općinom Hadžići i okolnim zajednicama, čija je podrška bila ključna tijekom cijelog procesa“, izjavio je David Huber, direktor Interenerga.

Prema njegovim riječima, elektrana će godišnje proizvoditi preko 65 gigavatsati i predstavlja važnu prekretnicu u razvoju čiste energije za Hadžiće, Bosnu i Hercegovinu te širu regiju Balkana.

„Značaj ove investicije za lokalnu zajednicu je višestruk – od čišćeg okoliša i otvaranja novih radnih mjesta do dodatnih prihoda za proračun Općine Hadžići. Vjerujem da je ovo tek početak, jer imamo jasan cilj: razvoj ekološki održivih, dugoročno isplativih i društveno odgovornih energetskih rješenja“, izjavio je Eldar Čomor, načelnik Općine Hadžići.

Nihad Uk, premijer Sarajevske županije, naglasio je na svečanom otvaranju da su projekti poput ovog sve značajniji jer, kako je rekao, „više nije pitanje godina, već mjeseci kada će Europska unija uvesti karbonske takse“.

Interenergo posluje na tržištu Bosne i Hercegovine od 2007. godine. Osim vjetroparka, upravlja i s osam hidroelektrana ukupne snage 43 megavata, s prosječnom godišnjom proizvodnjom većom od 125 gigavatsati – što je dovoljno za opskrbu više od 31.000 kućanstava, uz izbjegnute emisije od 61.500 tona CO₂ godišnje.

Do 2032. godine, Interenergo planira razvoj novih projekata obnovljivih izvora energije širom regije, s ciljem dodavanja više od 300 megavata novih kapaciteta.

blaz750x200
Oglasi
LM