Najveći problem za radnike, ali i poslodavce u Federaciji BiH je visoka stopa poreza na doprinose od čak 80 posto. Nakon odluke Vlade Federacije BiH da poveća minimalnu plaću na 1.000 KM, teret za poslodavce je još veći.
Iako odluka još nije zaživjela, jer se čeka prijedlog Vlade FBiH kako pomoći poslodavcima zbog visokog poreza na dohodak, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić već je na svom FB profilu objavio efekte Odluke Vlade, zbrajajući koliko milijuna KM će se sliti u proračun.
Ekonomisti i stručnjaci upozoravaju da će radnici mnogo izgubiti, jer će cijene usluga i proizvoda porasti, daju prijedloge koji bi mogli biti korisni za Vladu Federacije BiH, ali i za parlamentarce koji bi trebali pokrenuti fiskalnu reformu. Predlažu vlastima u Federaciji BiH da ideje crpe iz susjedstva i da uče iz dobrih, ali i pogrešnih odluka.
Primjer Crne Gore
Petar Ćorluka, vlasnik tvornice “Violeta”, smatra da bi za Federaciju BiH najbolje rješenje bilo da porez na dohodak bude kao u Crnoj Gori, 17 posto, a da se za početak on spusti bar na postotak koji imaju RS, Hrvatska i Srbija.
– Trebamo gledati šta nam rade susjedi, ne smijemo biti skuplji nego Republika Srpska, Srbija, Hrvatska, posebno Crna Gora. U svim zemljama u okruženju nameti su puno manji, pa se onda radnicima može više novca isplaćivati, kaže za Oslobođenje Ćorluka.
Ističe kako povećanje minimalca ne pogađa njegovu tvrtku, te da su oni profitabilni, ali da treba gledati na one tvrtke koje nemaju mogućnost da budu tako profitabilne.
– Treba se prilagoditi i ne dozvoliti da nam radnici idu u susjedne zemlje, nego da iz susjednih zemalja dolaze kod nas raditi, a to će biti moguće samo ako je ambijent povoljan. Dakle, politika treba napraviti dobar ambijent u državi, da nam dolaze iz susjednih zemalja i da ovdje plaćaju obaveze, da nema motiva za sivu ekonomiju. Ako su niska davanja, onda će svi radnici biti prijavljeni i onda će imati viška novca, ističe Ćorluka, te smatra da bi nekoliko postotaka trebalo povećati PDV, pa da se iz PDV-a plaća socijalno, navodeći primjer iz Crne Gore.
– U Crnoj Gori je samo 17 posto namet na plaće, a kod nas 76 posto. Možete misliti koliko su naši radnici opterećeni, jer oni preko svojih leđa moraju sve to platiti. U Crnoj Gori imaju 17 posto, imaju pune budžete jer svi plaćaju, a ako svi plaćaju, onda to nije malo. Treba motivirati da svi plaćaju, ne batinom i prisilom. Evo primjera, napravite akciju u nekoj trgovini, svi idu tamo i kupuju. Znači, država mora napraviti akciju, da se svi prijave i svi plaćaju, a onda će svima biti dovoljno, naglašava Ćorluka.
Na pitanje koja bi opcija u Federaciji BiH bila najpovoljnija u ovom trenutku, Ćorluka odgovara da bi za početak bilo dobro da porez bude bar kao u RS-u, Hrvatskoj i Srbiji, ali da treba težiti modelu Crne Gore, jer je on najbolji.
– Da se neka davanja, poput zdravstvenog, dignu na PDV, pa da plaćaju svi potrošači, a ne samo zaposleni, konstatira Ćorluka.