Vrijeme objave: 13.04.25 @ 14:19

Slijedi nam uskrsni, Veliki tjedan. Hrvati katolici u BiH pripremaju se za najveći kršćanski blagdan Uskrs, a istog dana, u nedjelju, 20. travnja, i Srbi u BiH, pravoslavni vjernici, slavit će Uskrs.

Katolici se kroz put križa svakog petka diljem crkava u BiH, zatim na nedjeljnim svetim misama i drugim pobožnostima, pripremaju za velike dane. Naravno, uz duhovno, i na ono materijalno se ne zaboravlja, tako da se već kupuje ili barem popisuju namirnice koje će se kupovati idućih dana.

Za Veliki četvrtak, koji se naziva i Zeljavi četvrtak, na stolovima će biti blitva, raštika, žbun i drugo zelenje, a na Veliki petak tradicionalno je post i nemrs, uz ribu i vino. Na Veliku subotu i Uskrs na trpezama će biti uskrsne šunke, janjetine, teletine, kolača… A kupuje li se već ono osnovno, raspitali smo se u trgovini u Grudama. Radi se o pograničnom području gdje je uvijek dinamično. – Malo je reći da trgovina radi punom parom. Naravno, nikad se više nije trošilo zbog visokih cijena, ali i da vratimo cijene na prije nekoliko godina, po broju kupaca sada bi padali rekordi – priča nam radnica u trgovini. Pitamo je kupuju li već građani za blagdane.

– Kupuju se raznovrsne stvari, pa pretpostavljam da se nešto ostavlja za Uskrs, ali ono osnovno u najvećoj mjeri bit će u Velikom tjednu. Mnogi će kupiti što moraju početkom tjedna, a, naravno, uvijek imate one koji kupuju u posljednji tren te koji i sebi i trgovcima otežaju jer su svima blagdani, no to je tako. Navikli smo tijekom svih ovih godina – priča prodavačica kroz smijeh. S obzirom na to da se od 2020. piše o najskupljim košaricama, bilo onim božićnima ili uskrsnima, ni ove godine situacija nije drukčija. Čeka nas, kad su namirnice u pitanju, najskuplji Uskrs gledajući analize iz proteklih desetljeća koje smo redovito donosili kroz Večernjak. U prvom desetljeću novog milenija pisali smo o uskrsnoj košarici od 75 do 150 maraka, a za tih 150 moglo je biti hrane i za Uskrs i za nekoliko tjedana poslije. Onda smo u drugom desetljeću pisali o iznosima od 100 do 300 maraka, a danas dolazimo već do brojki od 300 do čak 800 maraka. Upravo je, prema izračunima sindikalaca, a referiramo se na one hrvatske, jer u BiH se statistika na konkretan način uglavnom ne vodi, prošle godine najskromnija košarica iznosila 116 eura, a najskuplja čak 400 eura.

Tu se navodi da je cijena uskrsne košarice danas viša i do 60 posto. Mladi luk je za godinu dana skuplji za 42 posto, rotkvice za 40 posto, blitve za 65 posto. U Europi i Americi je nestašica jaja. Kad je meso u pitanju, dovoljno je reći kako je pečeno janje u ovih pet neobičnih godina pandemije variralo od 150 do 400 maraka, za koliko se danas nabavlja, i to sve govori o tome da je sva hrana postala luksuz, a janjetina je mnogima omiljena delicija u ovom vremenu. Iz poljoprivrednih udruga s kojima Večernji list komunicira često naglašavaju da smo zanemarili domaću proizvodnju i da je onda logično da će sve poskupjeti. – Nemamo tu pragmatičnost koju su imali naši stari. Bilo je strašnih kriza, krvavih ratova, raznih nedaća, međutim, trezveno se razmišljalo i uvijek se proizvodilo dovoljno hrane za potrebe obitelji i za izvanredne situacije, a danas je nemamo ni za blagdane – priča nam jedan poljoprivredni proizvođač.

UN-ova agencija FAO i u prošlom izvješću objavila je da su cijene hrane osjetno porasle, s tim da je ono objavljeno prije Trumpovih carina. – FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u veljači u prosjeku 127,1 bod i bio je viši za 1,6 posto nego u siječnju. Cijene hrane porasle su tako u veljači prvi put od listopada prošle godine – pokazuju FAO-ovi podaci. U odnosu na prošlogodišnju veljaču, bile su više za 8,2 posto, prema posljednjim podacima.

Ako se pitate što darovati za Uskrs, kava i čokolada bit će dovoljne. Jer te su namirnice postale svojevrstan luksuz, o čemu je još 2021. godine govorila Monika Zurek, viša istraživačica na Institutu za promjene okoliša na Sveučilištu u Oxfordu. – Zbog klimatskih promjena mogla bi se dogoditi nestašica tih namirnica, koje bi opet mogle postati luksuzna hrana – kazala je 2021., a to se danas obistinjuje. Za blagdane treba vladati radost, ali i trezvenost prilikom kupnje.

blaz750x200
Oglasi
LM