Danas je na području Federacije Bosne i Hercegovine prva neradna nedjelja za sve trgovine.
Federalni tržišni inspektorat će, u suradnji sa županijskim inspekcijskim organima, u nedjelju organizirao aktivnosti tržišnih inspektora na području svih županija u FBiH. Ravnateljica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović je naglasila da će inspekcija vršiti nadzor nad provođenjem te mjere novog Zakona o unutarnjoj trgovini te da su kazne za njeno kršenje od 2.000 do 15.000 KM. Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegvić rekao je da bi model suradnje koji imaju sa Federalnim ministarstvom trgovine trebalo primijeniti i na druga ministarstva jer su uspjeli doći do prilično optimalnog rješenja.
Brojna su pitanja koja stižu na adresu Federalnog ministarstva trgovine poput onog mogu li radnici nedjeljom, kada su trgovine zatvorene, raditi u skladištima. – Naravno da ne, jer u vrijeme kada su zatvoreni trgovački objekti, neće raditi ni njihovi radnici. Što se tiče ljekarnih, njihovo radno vrijeme regulirano je aktima županijskih ministarstava zdravstva. Ako imaju rješenje da rade nedjeljom – radit će. Zakon je jasan, a inspekcije će provjeravati poštuje li se.
Za nepoštivanje Zakona propisane su kazne od 2.000 do 15.000 KM. Napominjem da je predviđena prilagodba u primjeni Zakona od šest mjeseci, ali samo za desetak članova za koje će ministar donijeti podzakonske akte. Ostali članovi Zakona se primjenjuju od danas (petak, op.a.) – kazao je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Članak 18. Zakona o unutarnjoj trgovini jasno propisuje da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac, u periodu od ponedjeljka do subote ono može trajati ukupno do 90 sati, a nedjeljom i u danima praznika prodajni objekti su zatvoreni. Izuzetak su cvjećarne, pekarne, suvenirnice, te objekti tradicionalnih i starih obrta. Odredba se ne primjenjuje ni u dragstorima, čije je radno vrijeme od 0 do 24 sata, kao ni na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio željezničkih i autobuskih stanica i aerodroma, benzinskih crpki, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, grobalja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima.