OGLAS
Vrijeme objave: 25.01.25 @ 12:36
OGLAS

Bosna i Hercegovina spada među zemlje u kojima je teško doći do vlastite nekretnine.

OGLAS

Rame uz rame s našom zemljom su i Crna Gora, Slovenija, Češka i Slovačka s obzirom na to da imaju relativno visoke cijene nekretnina u usporedbi s prosječnim mjesečnim plaćama, zbog čega je posjedovanje kuće za mnoge stanovnike tek nedostižan cilj.

Mnogima nedostižan san

OGLAS

Naime, nedavno izvješće platforme BestBrokers.com, koja je usporedila cijene nekretnina s brojem prosječnih mjesečnih plaća potrebnih za njihovu otplatu, baca svjetlo na velike razlike na europskom tržištu nekretnina te je iz njega vidljivo u kojim se zemljama relativno lako dolazi do vlastite kuće, a u kojima je to za prosječnog stanovnika gotovo neizvedivo.

OGLAS

Stanovnicima BiH potrebno je 255 prosječnih plaća kako bi kupili nekretninu od 100 četvornih metara. Stanovnicima Crne Gore potrebna je plaća više, dok Slovenci za kuću navedene kvadrature moraju izdvojiti 261 plaću. Stanovnici Češke Republike za kupnju kuće od 100 četvornih metara u svojoj zemlji, prema navedenom istraživanju, trebaju izdvojiti 274, a Slovačke čak 297 prosječnih plaća. Tako bi stanovnik BiH koji radi za prosječnu plaću trebao raditi 21,25 godina samo za nekretninu, dakle, u tom razdoblju ne bi smio potrošiti ni jednu konvertibilnu marku na nešto drugo. Ako uzmemo u obzir da pola zarade nose troškovi života, tada bi mu za kupnju nekretnine trebalo nešto više od 40 godina rada.Ove visoke cijene nekretnina u odnosu na plaće pojačane su drugim čimbenicima, poput inflacije i troškova života, koji mogu smanjiti kupovnu moć.

OGLAS

Za mnoge ljude u tim zemljama san o vlastitom domu ostaje upravo to – nedostižan san. S druge strane liste, najmanje prosječnih plaća za kupnju nekretnine potrebno je u Danskoj – 114.

Razlike po državama

Odnosno, u toj bi zemlji za kupnju kuće trebalo raditi 9,5 godina, naravno, ako bi se sav prihod izdvajao samo za tu nekretninu. Pri vrhu ove liste još se nalaze Irska (123), Švedska (129) te Španjolska i Belgija (po 132).

Ipak, vrijedi istaknuti da je Danska, koja je na vrhu Europe po ovom parametru, među skupljim zemljama u Europskoj uniji po cijenama hrane, prijevoza, najma smještaja i drugim ekonomskim čimbenicima. Prema podacima iz navedenog istraživanja, najpristupačnija zemlja na svijetu za kupnju kuće u odnosu na prihode je Južna Afrika, gdje je, barem prema podacima izvješća platforme BestBrokers.com, za ostvarenje ovog cilja potrebno izdvojiti 71 prosječnu plaću. Sjedinjene Američke Države su na drugom mjestu sa 76 prosječnih plaća, što je približno šest godina godišnjih prihoda. Cijene nekretnina u SAD-u, međutim, značajno variraju od države do države. Na samom dnu svjetske liste nalazi se Nepal, gdje je za kupnju kuće potrebno izdvojiti čak 684 prosječne plaće. Turska je odmah iza, sa 631 plaćom – što odgovara primanjima tijekom više od 52 godine.

Budući da cijene nekretnina u Bosni i Hercegovini zbog sve veće potražnje u odnosu na ponudu kontinuirano rastu posljednjih godina, za očekivati je da će kupnja krova nad glavom u našoj zemlji stanovnicima s prosječnim primanjima ubuduće biti još nedostižnija.

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM