Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je jučer, u svom “kaosu” zbog upitne procedure oko nastavka 6. vanredne sjednice, usvojila izrazito bitan zakon za dugo najavljivanu fiskalnu reformu.
Naime, kako je za Klix.ba potvrdila Aida Obuća (SDA), izaslanici koji su se vratili na ovu sjednicu usvojili su prijedlog zakona o materijalnoj podršci osobama s invaliditetom i nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH.
Drugi od dva usvojena zakona izrazito je bitan za fiskalne reforme koje su, prema planu aktualnog saziva Vlade FBiH, trebale biti usvojene prije povećanja minimalne plate na 1.000 KM. Međutim, već mjesecima, a sada već skoro dvije godine, od reformskih zakona nema ništa. Ovo je prvi korak ka usvajanju ovih zakona, koji su ključni za rasterećenje gospođa i poboljšanja biznis okruženja u FBiH.
Što se tiče samog zakona, zasad je u oba doma usvojen samo nacrt, što znači da bi trebala slijediti javna rasprava i, ultimativno, prijedlog zakona koji bi opet prolazio kroz oba doma federalnog parlamenta. Podsjetimo, prema najavama Vlade FBiH pri formiranju vlasti 2023. godine, fiskalne reforme su trebale biti preteča odluci o povećanju minimalne plaće. Nikada nije formalno pojašnjeno zbog čega je proces fiskalnih reformi bio u zastoju, a Vlada FBiH je krajem 2024. godine, odnosno 30. prosinca, donijela uredbu o povećanju minimalne plaće na 1.000 KM.
Uslijedile su brojne kritike, a dio njih bazirao se upravo na činjenici da je uredba donosena prije fiskalnih reformi. Među kritičarima je bio i izaslanik u Domu naroda PFBiH Aljoša Čampara (NiP), koji je rekao da bi uredba o minimalnoj plaći mogla biti uspješna ako se krajem siječnja ili početkom veljače krene u usvajanje fiskalnih reformi.
Dok je usvajanjem nacrta o fiskalizaciji transakcija pokrenut prvi korak, pred vlastima u FBiH slijedi ogroman posao, a negativne efekte zbog uredbe o minimalnoj plaći Vlada FBiH bi trebala u ponedjeljak objaviti nove detalje o uredbi o refundaciji i subvencijama za razliku u doprinosima poduzećima u BiH, što će biti “prijelazno rješenje” do usvajanja fiskalnih reformi.