Učenici Škole za muzičke talente iz Ćuprije (Republika Srbija) održali su sinoć u Vitezu koncert klasične glazbe.
Koncert je održan u dvorani HKD Napredak Vitez, a odličan glazbeni program izvela su dva gudačka kvarteta među kojima su i dva učenika iz Bosne i Hercegovine, Arif Kobilić iz Travnika i Petar Bojović iz Mostara, koji su nastupili i kao solisti u okviru jednosatnog programa, a sve to uz umjetničku suradnju profesorice Anite Laštro. Na programu su bila djela F. Schuberta, WA. Mozarta, F. Mendelssohna, W. Glucka (F. Keisler), Ch. Sindinga i A. Bazzinia. Na početku programa goste je pozdravila predsjednica HKD Napredak podružnica Vitez, Gordana Mišković, koja se zahvalila gospođi Snježani Kopruner, direktorici GS TMT d.o.o. Travnik koja je pokrovitelj koncerta, ali i sponzor Napretkovih manifestacija. Predsjednica je dodatno istaknula kako je posebno raduje to što je na koncertu nastupio Arif Kobilić, bivši učenik profesorice Ljiljane Marić, članice UO HKD Napredak Vitez.
Nazočne je pozdravila i direktorica škole za muzičke talente iz Ćuprije, profesorica Danijela Jović koja je predstavila rad njihove škole.
Škola za muzičke talente u Ćupriji (Republika Srbija) ima za cilj da glazbeno nadarenu djecu koja postanu učenici ove škole, uz pomoć posvećenih pedagoga koji u njoj rade, obrazuje u profesionalne glazbenike. U toku školovanja, članovi ove “Velike glazbene obitelji” žive u uvjetima internatskog smještaja i savladavaju program glazbe i općeobrazovne nastave. Škola je gudačkog smjera i u njoj se uče violina, viola, violončelo i kontrabas. 2023. godine škola je obilježila veliki jubilej, 50 godina od osnivanja! Poznata je po svojim rezultatima i proslavljenim bivšim učenicima, a iznjedrila je preko tri stotine mladih glazbenika, koji su svoje školovanje nastavili na fakultetima u zemlji i inozemstvu. Po sličnom konceptu rade samo još dvije prosvjetne ustanove na svijetu: Centralna muzička škola u Moskvi i Škola ,,Yehudi Menuhin” u Londonu. Školu trenutno pohađa 67 učenika iz raznih gradova Srbije, kao i Bosne i Hercegovine. Jedan od ciljeva Škole je da proširi svoju djelatnost na zemlje regije i da se na taj način vrati prvobitnoj zamisli njenih idejnih tvoraca, profesora Lazara Marjanovića i Jovana Rakića, koji su školu osnovali za područje cijele bivše Jugoslavije. Osim svoje obrazovno-odgojne uloge, škola ima veoma bogatu koncertnu djelatnost širom Srbije i u inozemstvu. Učenici Škole sudjeluju na nacionalnim i internacionalnim natjecanjima na kojima postižu zapažene rezutate i osvajaju visoke nagrade. Škola za muzičke talente ima status Škole od posebnog nacionalnog značaja u Republici Srbiji.