U Sarajevu otvorena izložba „Flumen“ likovne umjetnice Hibe Mustafić

// Rijeka života

U ponedjeljak, 15. lipnja 2026. godine, u Galeriji Mak Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu otvorena je samostalna izložba „Flumen“ likovne umjetnice Hibe Mustafić, predsjednice Udruge likovnih umjetnika HKD Napredak Sarajevo.

Naziv izložbe, kako je autorica istaknula, ne odnosi se samo na rijeku kao motiv, nego i na njezinu širu simboliku, tijek, kretanje, povezanost i unutarnju energiju koju prenosi kroz likovni izraz. Boje, linije i forme, kazala je Mustafić, njezin su način izražavanja emocija i stanja koja se teško mogu opisati riječima.

U osvrtu Ivane Lukić naglašava se da latinski naziv „flumen“ u ovom ciklusu predstavlja i tijek misli, života i vremena, dok se u radovima umjetnice voda pojavljuje kao simbol snage i nježnosti, prolaznosti i trajanja.

Mustafić je istaknula kako su svi njezini motivi inspirirani prirodom te da boje u njezinu stvaralaštvu imaju snažnu emocionalnu ulogu. Također je navela kako na ovoj izložbi namjerno nije davala nazive radovima, želeći posjetiteljima ostaviti prostor za vlastitu interpretaciju. Moderatorica događaja bila je novinarka i urednica Sandra Banjac Del Vechio, dok je nazočne u ime Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine pozdravila Mihneta Avdić. Izložbu je službeno otvorila Mirjana Medić, ravnateljica Srednje škole „Ivan Goran Kovačić“ iz Kiseljaka. Za glazbeni dio programa bila je zadužena profesorica Danijela Gazdić, koja je na harmonici izvela dvije skladbe.

Izložbu su organizirali Udruga likovnih umjetnika HKD Napredak Sarajevo i HKD Napredak, a ostaje otvorena za posjetitelje do kraja lipnja.