U Centru za kulturu općine Travnik danas je održan prvi festival autorskih pjesama za djecu pod nazivom „Mali raspjevani grad“, koji je okupio mlade talente s područja Travnika.
Festival koji je ove godine popularizirao temu ekologije, organiziran je uz podršku Općine Travnik i Ministarstva obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta Srednjobosanske županije. Članovi žirija, sastavljenog od istaknutih poznavalaca glazbene kulture jednoglasno su odlučili da u okviru prvog Festivala svih osam pjesama finalistica bude proglašeno pobjedničkim pjesmama. Organizatori su pojasnili da ovakva odluka proizlazi zbog izuzetnog truda i kreativnosti mladih učesnika, koji su kroz svoje pjesme promovirali svijest o važnosti očuvanja životne sredine.
Ravnatelj Centra za kulturu, idejni tvorac i autor prvog travničkog festivala autorskih pjesama za djecu Taik Ganić, istaknuo je da je ovaj Festival jedan od najzahtjevnijih projekata ustanove, te da ispisuje povijest kulturne scene u Travniku. “Mali raspjevani grad ima za cilj da doprinese razvoju dječje umjetnosti“, naglasio je Ganić, te zahvalio brojnim članovima kreativnog tima koji su bili angažirani na pripremi Festivala.
Načelnik Općine Travnik, Kenan Dautović ukazao je na kontinuirani napredak i inovativan pristup kulturnim aktivnostima Centara za kulturu. „Ovaj Festival ne samo da doprinosi brendiranju Travnika, već i stavlja fokus na djecu i mlade, te podiže svijest o očuvanju životne sredine“, izjavio je Dautović.
U okviru same ceremonije proglašenja pobjednika Festivala nastupile su mlade gošće iz Hrvatske i Crne Gore, te bh. glazbenik Kenan Mačković. Proteklih dana u skladu s porukom festivala, organizatori su, simbolično zajedno s načelnikom Dautovićem i učesnicima, posadili osam sadnica u parku ispred Centra za kulturu. Svaka sadnica nazvana je po jednoj od pjesama predstavljenih na festivalu, u cilju kreiranja trajne vezu između umjetnosti i ekologije.
Kako su organizatori poručili Festival je pokazao kako se umjetnost može koristiti kao alat za svijesti o ekološkim pitanjima, te istovremeno uspostavit platforma za mlade autore i umjetnike da iskažu svoj talent i kreativnost. Na kraju, organizatori su najavili da će nastaviti s ovakvim inicijativama kako bi doprinijeli razvoju kulturne scene i očuvanju prirodnih resursa, kako u Travniku, tako u cijeloj BiH i svijetu.