Treći festival knjige u Matici hrvatskoj svečano je otvoren predstavljanjem trećega sveska Marulićevih djela “Latinska moralnopoučna i teološka proza” u predvorju Matice u Zagrebu.
Predsjednik Matice hrvatske akademik Miro Gavran istaknuo je na otvorenju da Matica hrvatska u Zagrebu okuplja svoje ogranke iz Hrvatske i BiH, goste nakladnike i ljubitelje dobre knjige, podupiratelje i sve one kojima je hrvatski identitet u srcu. Ove godine bit će predstavljena i knjiga iz Viteza, a radi se o zbirci priča autora Željka Kocaja pod naslovom „Tajna špilje Škav“.
Ocijenio je da samo knjige – bilo umjetničke ili znanstvene – mogu pružiti dubinske slojevite uvjete i uputiti u ljudsko postojanje i pripremiti nas za nove pothvate i izazovna vremena koja dolaze.
Akademik Gavran je napomenuo kada su ove godine u organizaciji festivala ušli “u kreativni dijalog” s Hrvatskim društvom karikaturista, koje je međunarodnom izložbom karikatura na temu likova iz književnosti posvjedočilo kako je i njima knjiga trajna inspiracija.
– Predivno je što se sve to događa u lipnju kada nema puno kulturnih događanja, a jako je važno Zagrepčanima da imaju gdje izaći, vidjeti dobru knjigu. Ovdje će se moći pronaći knjige koje se možda ne mogu pronaći ni u knjižarama, a koje su vrijedne, bilo da je riječ o beletristici ili o znanstvenim knjigama. Doista su se odazvali sjajni nakladnici, a i ono što naši ogranci u BiH rade, iznimno je dragocjeno, i zna se pronaći takve knjige kakve doista ne možemo niti kod jednog drugog nakladnika pronaći, rekao je akademik Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske.
O Marulićevoj knjizi “Latinska moralnopoučna i teološka proza” govorili su članica uredništva biblioteke Stoljeća hrvatske književnosti Lahorka Pleić Poje i urednik izdanja Ivan Rupić.
Pleić Poje napomenula je da je prethodne dvije knjige objavljene u biblioteci Stoljeća hrvatske književnosti, kao i ovu, priredio Bratislav Lučin. Sve tri su knjige izniman događaj u hrvatskoj kulturi, ocijenila je i dodala da je ta Marulićeva knjiga vjersko- poučna literatura koja korespondira s našim vremenom.
Marulić, naglasila je, potiče čitatelje na čitanje Svetoga pisma, ali i Sveto pismo približava čitateljima na različite načine. Istaknula je da Marulić uglavnom nastoji poučavati primjerima te dodala kako najprije ispriča neku pričicu, a onda daje svoje tumačenje. To su primjeri iz našega svakodnevnog života, rekla je i dodala da Marulić slika i ocrtava međuljudske odnose – čovjeka prema sebi, prema drugom čovjeku i čovjeka prema Bogu.
Po Rupićevim riječima, priređivač je u ovom izdanju izabrao odlomke iz nekoliko Marulićevih djela, koja se uglavnom bave etičkim i teološkim pitanjima. Za četvrti i zadnji svezak Marulićevih djela sačuvao je njegovu humanističku prozu, pjesme i pisma. Marulić je, istaknuo je, u drugom dijelu života, što je pokazalo otkriće tzv. Glazgovskih stihova, pisao i lascivne stihove, satiru i druge teme.
Za Marulića je najsmisleniji oblik komunikacije bio odnos između autora i čitatelja preko knjige, napomenuo je i dodao da mu je u djelima osnovni postupak suprotstavljanje, odnosno uzimanje jedne slike i njezino tumačenje koje bi nas moglo iznenaditi.
Treći svezak Marulićevih djela priredio je Bratislav Lučin u povodu obilježavanja godine Marka Marulića. Riječ je o reprezentativnom izboru iz Marulićevih renesansnih proznih.
Na 3. festivalu knjiga koji se održava od 6. do 9. lipnja bit će predstavljeni novi naslovi Matičinih ogranaka u Hrvatskoj i BiH.
Osim njih, svoje će naslove predstaviti nakladnici Alfa, Disput, Društvo hrvatskih književnika, Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska sveučilišna naklada, Hrvatski institut za povijest, Kršćanska sadašnjost i Naklada Ljevak.
Festival uključuje i koncerte u dvorištu Matičine Palače, te večeri poezije. Organizirat će se i “Doručak s pjesnicima” Društva hrvatskih književnika i Matice hrvatske.
Međunarodna izložba karikatura u organizaciji Matice hrvatske i Hrvatskog društva karikaturista, čija su tema likovi iz književnosti, otvorena je prije svečanoga otvorenja festivala u Matičinoj galeriji.
Najava je to tradicionalne 29. Međunarodne izložbe karikatura Zagreb 2024. koja će u studenom biti postavljena i otvorena u Kući karikature Oto Reisinger.