Temperaturni rekordi, jugo s fenskim utjecajem, visok atmosferski pritisak obilježili su ljeto do početka kolovoza. Većina smatra da visoke temperature smetaju samo starijim građanima, ali kolapsna stanja od posljedica pregrijavanja doživljavaju dobro utrenirani, mladi ljudi.
Toplotni udar je stanje opasno po život koje nastaje zbog dugotrajne, prekomjerne izloženosti toplini pri čemu se osoba ne može dovoljno znojiti da snizi tjelesnu temperaturu.
Duže izlaganje suncu dovodi do sunčanice pogotovo kad je potiljak direktno na visokoj temperaturi i pod uticajem sunčeve toplote. Naše tijelo se hladi radom kardiovaskularnog sistema i znojenjem. Kako bi znojenje bilo efikasnije za vrijeme velikih vrućina kroz kožu proteče veća količina krvi koja hladi tijelo i tako štiti najvažnije organe, posebno mozak. Ako nesmotreno izlažemo glavu uticaju sunca temperatura u glavi se znatno povećava, tijelo nastoji da rashladi mozak tako što više hladne krvi upućuje u glavu. Zbog toga dolazi do širenja krvnih sudova mozga i do naglog povećanja njegove zapremine.
To dovodi do pojave simptoma kao što su jaka glavobolja, stalno povećanje tjelesne temperature, vrtoglavica, nemir, pospanost, povraćanje, zujanje u ušima, puls je ubrzan, disanje plitko i ubrzano, može se javiti i gubitak svjesti – izjavila je Lejla Hadžibeganović – Jašarević, specijalistkinja interne medicine.