Čagljevi su posljednjih godina sve brojniji u Bosni i Hercegovini i regiji. Lovci upozoravaju da se njihova populacija širi i da prilaze sve bliže naseljima.
Zbog toga ih lovačka društva redovito odstreljuju. Lovac iz Srbije Vladimir Mijailović savjetuje građane kako se ponašati u slučaju susreta s ovom divljom životinjom. Ističe da je čagalj postao europski problem jer ima ozbiljan krug širenja.
“Svugdje ga ima”
“Ima ga oko Beograda, u svim beogradskim općinama. Vozači ga često viđaju, a nerijetko strada i u prometu, čak i oko Zemuna, Pančeva, Borče, Surčina… Svugdje ga ima i pravi je oportunist”, rekao je Mijailović za Euronews Srbija. Ističe da ove divlje životinje bježe od čovjeka te stoga, ako ga građani primijete, jedino što trebaju učiniti jest da mu ne prilaze ili da ga otjeraju bukom. “Događalo se da napadnu kućne ljubimce, a znamo čak i za slučajeve križanja, gdje se čagalj upario sa ženkom psa i gdje su dobili mješance”, kazao je on.
Manji od vuka, veći od lisice
Čagalj je vrlo sličan vuku, ali manji od njega, a veći od lisice. Pokriven je kratkom crvenkasto-smeđom ili zlatno-smeđom dlakom. Krupne šape i duge potkoljenice omogućuju mu da bude dobar i ustrajan trkač te prevaljuje velike udaljenosti, pa je velika opasnost za divljač, ali i za neke domaće životinje. Najčešće živi u parovima ili u čoporima.
Čagalj označen u Beogradu stigao do Beča
Da prevaljuje velike udaljenosti potvrđuje i podatak Biološkog fakulteta u Beogradu prema kojemu je jedan čagalj, označen telemetrijom u okolici Beograda, stigao do Beča. “Prešao je više od 700 kilometara, a njegovo kretanje se precizno prati i dan-danas”, navodi Mijailović.


