Župa Sv. Josipa u Zenici, zajedno s Uredom za brak i obitelj i Centrom za savjetovanje Vrhbosanske nadbiskupije u nedjelju, 3. srpnja, organizirala je “2. župni Obiteljski dan” na temu „Stvoreni za sebedarje“.
Susret je počeo jutarnjim euharistijskim slavljem u župnoj crkvi koje je predvodio župnik vlč. Davor Topić u suslavlju s vlč. Antom Vrhovcem.
U Caritasovoj kući kod župne crkve nastavljen je susret u obiteljskom ozračju, a sve nazočne pozdravio je župnik ističući radost zbog susreta, te da se i kroz ovaj događaj posvjedoči ljepota Boga kroz otajstvo braka i obitelji, nakon čega je uslijedilo predstavljanje obitelji.
Ovog puta gosti Obiteljskog dana bili su bračni par iz Slovenije Sebastijan i Petra sa sedmero djece. Oni su podijelili svoje snažno svjedočanstvo poziva za brak, kao i svakodnevnog obiteljskog i bračnog životnog hoda.
Potom je uslijedilo predavanje svećenika koji je na postdiplomskom studiju iz pastorala braka i obitelji u Rimu vlč. Ante Vrhovca koji je govorio o poslanju bračnih supružnika, odnosno o braku kao pozivu, koje se sastoji u otkrivanju, očuvanju i komuniciranju ljubavi koju Bog ima za čovjeka i Krist za svoju Crkvu. “To općenito poslanje konkretizira se u poslanju ljubavi i poslanju života. Poslanje ljubavi očituje se u stvaranju zajednice osoba. Ta zajednica osoba prije svega gleda zajedništvo muškarca i žene, koji svojim jedinstvom u različitosti otkrivaju djelić tajne Presvetoga Trojstva. Poslanje ljubavi nastavlja se u stvaranju i šire zajednice, između roditelja i djece, braće i sestara, te u izgradnji civilizacije ljubavi kroz primjer obiteljskog zajedništva i sudioništva u obiteljskom životu. Isto tako, kršćanski supružnici objavljuju ‘gramatiku’ svakoga drugog poziva, koji uvijek ima zaručnički karakter (darovati se nekome i u tome daru postati plodan). Taj zaručnički karakter živi se u sebedarju, jer čovjek nalazi sebe samo u istinskom daru drugoj osobi, bilo u bračnom pozivu ili u svećeništvu ili redovništvu”, rekao je vlč. Ante u svom predavanju. Govoreći o poslanju života, istaknuo je važnost istinskog razumijevanja bračnog sebedarja, koje uključuje prihvaćanje drugoga kao dar od Boga sa svim što jest i što ima, a što uključuje i “mogućnost postati otac ili majka u bračnom sebedarju. Ako taj dio osobe ne prihvaćamo, onda ne prihvaćamo drugoga kao dar, nego tražimo samo dijelove osobe, a ne cijelu osobu na dar.” Na kraju je progovorio o svetosti bračnog čina i bračne postelje kao mjesta gdje se ujedinjuje poslanje ljubavi i poslanje života, te istaknuo kako bračni čin postaje liturgija bračnoga života, kojom se proslavlja sami Bog.
Nakon svjedočanstva i predavanja, uslijedio je ručak u obiteljskom ozračju.
Za djecu je bio organiziran prigodni katehetski i športski program koji su vodili animatori pod vodstvom s. Gabrijele Hrgić.
U kasnim popodnevnim satima kao izraz obiteljskog zajedništva u ime ostalih, dvije obitelji, sestre uršulinke i fokolarine iz Sarajeva, predvođene župnikom, pohodili su selo Bilivode u kojem nakon ratnih stradanja živi samo starica Katica Mijač, koju su tom prigodom posjetili.