Na Veliki petak, dan koji za katolike nosi snažnu simboliku žrtve i otkupljenja, Josip Jelinić iz Ljubuškog završio je svoje tisuću kilometara dugo hodočašće kroz Bosnu i Hercegovinu pod nazivom “Hod za pomirenje naroda u BiH”.
Njegovo putovanje započelo je početkom ožujka s Križevca iznad Međugorja, a vodilo ga je preko brojnih gradova i mjesta pogođenih ratom, sve do Rame, gdje je danas, oko 10 sati, stigao noseći križ na leđima i molitvu u srcu.
Josip je prije polaska istaknuo kako je nadahnuće za ovaj pothvat dobio od Amerikanca Jima Murphya, koji je s križem prošao čitave Sjedinjene Američke Države, u hodu dugom 6.000 kilometara.”Zašto ti to, Josipe, ne bi učinio za svoju zemlju?” – to je pitanje koje je potaknulo njegov unutarnji poziv. Dodao je kako vjeruje da Bosna i Hercegovina može ozdraviti, ali su za to potrebni žrtva, pokajanje i snaga oprosta.
“Rane su duboke, ali Bogu je moguće da nas iscijeli. Znam da ne mogu promijeniti cijelu domovinu, ali mogu početi od sebe”, poručio je. Josip je u više navrata isticao kako hod ne nosi političku, nego ljudsku i duhovnu poruku – poruku zajedništva između Hrvata, Srba i Bošnjaka, s vjerom da “ljubav liječi više nego mržnja ranjava”.
“Najljepše je biti čovjek. Ti možda nisi kao ja, ja nisam kao ti, ali zajedno možemo biti jako dobri prijatelji”, ističe Jelinić, dodajući da je kroz život stekao prijatelje svih vjera i narodnosti – i da mu je to dalo vjeru u ljepotu različitosti”. Na križnome putu nosio je križ koji je ručno izrađen od drveta pronađenog u šumi drvo koje je izgledalo kao da krvari. Taj križ, koji nosi simboliku Kristove, ali i ljudske patnje, Josip je nosio “za sve nas, bez razlike”.
Njegova priča o pomirenju naroda u BiH, kako je istaknuo, danas tek počinje. Plan mu je nakon ovog hodočašća svjedočiti u svakom gradu diljem BiH i govoriti o svojim iskustvima s ovog hodočašća od 1000 kilometara kroz BiH.