U Olovu su crkva i franjevački samostan sagrađeni još u 14 stoljeću. Iako u ovom mjesto istočne Bosne danas katolika skoro nema, Olovsko svetište danas će oživjeti.
Brojni vjernici i ne samo katolici, ovih će dana put Olova u najstarije Gospino svetište na Balkanu. Mnogi su se u Olovo zaputili pješivce, a među njima je i skupina hodočasnika iz Lepeničke i Lašvanske doline. Među hodošasnicima u Olovo su i vjernici župa Rankovići, Nova Bila, Brajkovići i Vitez. Na put su krenuli u ponedjeljak u pet sati ujutro, a jučer su iz Vareša krenuli u svladavanje zadnje dionice puta dugog oko 110 km do krajnjeg odredišta, Olova. Umora kažu ima, ili kao i na ranijim hodočašćima liječe ga dobri ljudi koji ih dočekuju okrjepom i toplom dobrodošlicom.
Gospi Olovskoj Iz Lašvanske doline hodočaste Ivan Rajković Ćivi kojemu ovo šesto hodočašće u Olovo. Ivo Bavrka Gospi Olovskoj hodočasti peti put, a najmlađi po broju hodočašća u Olovo su Zoran Barbić i Ivica Kolenda kojima je ovogodišnje, drugo hodočašće u Olovo. Inače, sva četvorica iza sebe imaju brojna hodočašća, među ostalim i hodočašće iz Lašvanske doline do Vukovara.
U Olovu u čast Gospi Olovskoj se slavi misa kojoj u Vrhbosanskoj nadbiskupiji počinju svibanjske pobožnosti i mjesec posvećen molitvama Majci Božjoj. U Olovu su crkva i franjevački samostan sagrađeni još u 14 stoljeću. Iako u ovom mjesto istočne Bosne danas katolika skoro nema, Olovsko svetište danas će oživjeti. Osim što je najstarije Marijansko svetište na Balkanu, posebno je jer ga pohode i muslimani i pravoslavci. Za zagovor Gospe Olovske svi se mole na svoj način, a da su im molitve uslišane dokazuju brojna čudesa zabilježena kroz stoljeća.