Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima nadomak 89 dolara budući da je ulagače prestrašio američki napad na ciljeve u Siriji, raspirivši bojazni od eskalacije sukoba na Bliskom istoku i poremećaja u opskrbi.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 93 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 88,86 dolara. U gotovo istom iznosu poskupio je na američkom tržištu i barel s rokovima isporuke u prosincu, na 84,12 dolara.
Tržišta je na kraju tjedna uznemirio napad američkih borbenih zrakoplova na skladišta oružja i streljiva u Siriji, Pentagon objašnjava da su uzvratili na napade paravojnih snaga koje podupire Iran na američke oružane snage od početka sukoba Izraela i palestinskog Hamasa.
Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian rekao je u četvrtak u Ujedinjenim narodima da, ako izraelska ofenziva protiv palestinskog Hamasa ne stane, “vatra neće poštedjeti ni SAD”.
Strah od širenja sukoba na Bliskom istoku potpirio je i napad projektilima na dva egipatska grada na Crvenom moru, u kojem je prema neimenovanim izvorima i dužnosnicima ranjeno nekoliko ljudi.
Izraelske snage izvele su pak prošle noći najveći kopneni napad na blokiranu palestinsku enklavu Gazu od početka sukoba s Hamasom, nakon što je premijer Benjamin Netanyahu rekao da se još pripremaju za pravu kopnenu invaziju.
Sukob Izraela i Hamasa i oružani incidenti u regiji nisu zasada izravno utjecali na opskrbu naftom, ali mogući su poremećaji u isporukama iz Irana i ostalih velikih proizvođača u Perzijskom zaljevu.
“Čak i najupućenijim promatračima zbivanja u regiji još je uvijek nevjerojatno teško pouzdano prognozirati kako će se kriza razvijati budući da i dalje nije jasno gdje su crvene linije čije bi prekoračenje moglo na bojište izvesti još aktera”, rekla je Helima Croft iz RBC Capitala. said.
Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju da bi u manje vjerojatnom scenariju obustave trgovine preko Hormuškog tjesnaca, kojim prolazi 17 posto globalne proizvodnje nafte, cijene mogle skočiti 20 posto.
Izgledi za potražnju istodobno su i dalje obavijeni neizvjesnošću.
Američko je gospodarstvo u tromjesečju poraslo najbržim tempom u gotovo dvije godine, prema preliminarnim procjenama objavljenim u četvrtak, prkoseći tmurnoj situaciji u većeg dijelu Europe.
Trgovci su se pak pobojali da bi američka središnja banka na podatke mogla reagirati opetovanim podizanjem kamatnih stopa.
“Tek će se vidjeti mogu li energetska tržišta u cjelini i dalje ignorirati taj mlinski kamen na gospodarskom rastu koji će još dugo tištiti naftni sektor”, rekao je John Evans naftne brokerske kuće PVM.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak poskupio 85 centi, na 91,68 dolara.