Cijene prirodnog plina spustile su se u Europi na najniži nivo od ljeta 2021. godine, odražavajući slabiju potražnju zbog blage zime i punih skladišta.
Veleprodajna cijena plina, mjerena referentnim terminskim ugovorom na nizozemskoj platformi TTF, spustila se ispod 50 eura po megavat satu prvi put od kolovoza 2021. godine.
Poslijepodne megavat satom se trgovalo po 49,29 eura, pozivajući se na agenciju dpa. Na kraju kolovoza prošle godine premašila je 300 eura zbog krize u opskrbi ruskim plinom.
Europske vlade požurile su napuniti skladišta pred zimu, pozivajući građane na štednju. Brojne kompanije obustavile su proizvodnju kako bi smanjile potrošnju, a i potražnja za grijanjem bila je prigušena, zahvaljujući blagoj zimi, pa su se zalihe zadržale na visokom nivou.
Početkom siječnja ove godine plin u FBiH je pojeftinio za nešto manje od 10 posto, iako su prognozirana znatno veća pojeftinjenja upravo zbog situacije sa plinom u cijelom svijetu. Tako cijena plina u FBiH po metru kubnom trenutno iznosi 1.25 KM, dok u Europi cijena plina po metru kubnom jeste 1.02 KM.
Dakle, cijena plina u FBiH u odnosu na cijene u EU po metru kubnom je skuplja za više od 0.20 KM ili za 25 posto.