Vrijeme objave: 01.04.25 @ 09:27

Obaveza posjedovanja zimske opreme na snazi je do 1.4.2025. godine, nakon čega treba pristupiti pripremi vozila za vožnju na višim temperaturama.

Obavezno posjedovanje zimske opreme za automobile u Bosni i Hercegovini je zakonski propisano od 1.11. do 1.4. Tako je zimska oprema prethodnih mjeseci bila obavezna za sva putnička-motorna vozila, a sada je potrebno pripremiti vozilo za proljetne uslove vožnje. Da biste vožnju u proljetnim uslovima učinili što udobnijom i sigurnijom, a ujedno izbjegli skupe kvarove, važno je izvršiti adekvatne pripreme. Bosanskohercegovački auto-moto savez podijelio je nekoliko korisnih savjeta:

Zimski pneumatici (gume) nisu prilagođeni za vožnju u uslovima visokih temperatura, te je iz tog razloga bitno promijeniti pneumatike, tj. gume. Pored toga, stanje vaših guma igra ključnu ulogu u osiguravanju vaše sigurnosti i kontrole na putu. Odvojite vrijeme da pregledate svoje gume i provjerite da li su istrošene. Provjerite da li imaju neravni gazeći sloj, izbočine ili pukotine. Zamijenite ih ukoliko je potrebno. Istrošene gume mogu značajno uticati na upravljanje vašim vozilom, posebno na mokrim površinama.

Iako su cjelogodišnje gume pogodne za većinu vremenskih uslova, možda biste trebali razmisliti o prelasku na ljetne gume. Ove gume nude bolju vuču i prijajanje u toplijim uslovima. Imajte na umu i da je redovna provjera pritiska u gumama jednako važna kao i kontrola same gume. Temperaturne fluktuacije mogu uzrokovati i promjenu tlaka u gumama te iz tog razloga pazite na to. Pravilno napumpane gume ne samo da poboljšavaju potrošnju goriva, već poboljšavaju i ukupne performanse vašeg vozila.

Čišćenje vozila
Zimsko vrijeme može ostaviti ostatke soli, pijeska i prljavštine na cestama. Dubinski očistite svoje vozilo kako biste uklonili sve korozivne tvari koje su se nakupile tokom hladnijih mjeseci. Čist automobil ne samo da izgleda sjajno, već i pomaže u spriječavanju hrđe i održava dugovječnost vašeg vozila. Razmislite i o nanošenju sloja voska kako biste zaštitili boju vašeg vozila od sunčevih UV zraka i drugih elemenata okoline. Ovaj dodatni sloj zaštite ne samo da će poboljšati sjaj vašeg automobila, već će djelovati i kao barijera protiv prljavštine i krhotina.

Promijeniti filter klime
Klima uređaj je još jedan dio na koji moramo obratiti pažnju, jer je tokom zime često korištena. Da ne bi došlo do razvoja bakterija i gljivica, nakon zime treba promijeniti filter klime.

Provjerite tekućine
Redovno proveravajte ulje, rashladnu tečnost, tečnost za kočnice i tečnost za servo upravljač i po potrebi dopunite ili promjenite. Zanemarivanje održavanja tekućine može dovesti do oštećenja motora, pregrijavanja ili kvara kočnica. Ne zaboravite slijediti preporuke proizvođača za vrste tekućina i intervale zamjene.

Akumulator (baterija)
Ekstremno niske temperature mogu uticati na akumulator vašeg vozila. Iako su ti kvarovi češći zimi, kvarovi na akumulatoru mogu se pojaviti i tokom proljeća. Održavajte akumulator čist i bez korozije tako što ćete ponekad koristiti tekućinu za čišćenje baterije i žičanu četku i očistiti isti. Korozija može ometati protok električne energije.

Svjetlo
Proljetno vrijeme može donijeti češću maglu i kišne uslove, smanjujući vidljivost na putu. Uvjerite se da sva svjetla vašeg vozila, uključujući i pokazivače pravca, rade ispravno.

Komplet za neočekivane slučajeve
Za kraj, uvijek je bitno biti spreman za neočekivane hitne slučajeve. Spakujte komplet za hitne i neočekivne slučajeve sa osnovnim stvarima kao što su pribor za prvu pomoć, baterijsku lampu, kablove za klemanje, komplet za popravku gume i reflektirajući trougao upozorenja. Ovi predmeti se mogu pokazati bitnim u slučaju kvarova ili nesreća. Pored toga, razmislite o tome da ponesete rezervni set tople odjeće jer proljetno vrijeme još uvijek može donijeti hladne noći.

blaz750x200
Oglasi
LM