Da će Bosnu i Hercegovinu zahvatiti novi val vrućina, kako su to ranije prognozirali iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas je potvrdio i poznati meteorolog Nedim Sladić.
U objavi na Facebooku naveo je da će se treći toplinski val ovog ljeta značajno razlikovati u odnosu na prethodne koje smo bilježili krajem lipnja i početkom srpnja.
– U usporedbi s prvim i drugim toplinskim valom, ovaj trenutni bit će najkraći, a najviše temperature prognoziramo za ponedjeljak i srijedu, koje će biti slične kao i u prethodna dva vala. Međutim, atmosfera iznad Bosne i Hercegovine neće biti potpuno stabilna – objavio je Sladić.
Iako se naša zemlja, kako je naglasio, nalazi pod utjecajem termobaričkog grebena koji donosi vrelu zračnu masu sjevernoafričkog porijekla, u pozadini se preko središnje Europe premješta visinska dolina koja će potkraj ponedjeljka, a osobito u utorak, donijeti nešto svježiji, nestabilniji i vlagom bogatiji zrak. U prizemlju će se sjevernije od Balkana premjestiti hladna fronta, a Bosnu i Hercegovinu će zahvatiti tek njezin rubni dio.
– Ovakva sinoptička postavka narušit će utjecaj grebena prije nego što on u srijedu nakratko ponovno ojača svoj utjecaj.
Nešto vlage u višim slojevima atmosfere premjestit će se i sutra preko naših krajeva, pa dan neće biti posve vedar u Bosni. Uz sunčano vrijeme doći će do razvoja umjerene naoblake u drugom dijelu dana, osobito iznad okolnih planinskih područja u središnjim, istočnim i sjeveroistočnim dijelovima Bosne, no pljuskovi u nizinama nisu izgledni. Rijetki, slabi i kratkotrajni pljusak moguć je u višim predjelima spomenutih područja. I uz nešto više oblaka nego u subotu, temperature zraka u Bosni će se kretati većinom između 31 i 36 °C, dok će u Hercegovini dosezati do 39 °C – naveo je meteorolog.
Nova radna sedmica, dodaje, počet će pretežno sunčano, često i potpuno vedro, a u mnogim područjima veća naoblaka veći dio dana vjerojatno će izostati.
– Ono što će obilježiti dan bit će izražena i neugodna vrućina, u kombinaciji sa sve izraženijim osjećajem sparine. No kombinacija vrućeg, relativno suhog zraka i svježijeg, vlažnijeg zraka koji dolazi uz hladnu frontu sa sjevera potaknut će uzgon i razvoj oblaka. Tako bi potkraj dana i u ranu večer, uz dostupnu toplinsku energiju, ponajprije u višim planinskim predjelima pograničnog područja s Hrvatskom moglo doći do jačeg razvoja oblaka koji mogu uzrokovati pljuskove praćene grmljavinom. Dnevna temperatura zraka u većem dijelu zemlje od 34 do 39 °C, a na jugu Hercegovine te na sjeveru Bosne lokalno i do 41 °C – upozorio je Sladić.
Upozorio je i da će u utorak mnogima veći problem predstavljati sparina, iako će temperatura zraka biti za 5 do 10 °C niža nego dan ranije.
– Uz prolazno više oblaka, lokalni pljuskovi i grmljavina bit će uglavnom prisutni u sjevernim, sjeveroistočnim te djelomično središnjim dijelovima zemlje, dok će pretežno sunčano ostati južno od Sarajeva, prema Hercegovini, gdje će se zadržavati glavnina vrelog zraka. Dnevne temperature zraka uglavnom od 27 do 34 °C, a na jugu Hercegovine do 40 °C. No zbog relativno visoke vlage, utorak bi mnogima mogao subjektivno biti teži dan nego ponedjeljak – pojasnio je.
Kako je dodao, srijeda ponovno donosi pretežno sunčano vrijeme. Budući da ćemo se nakratko riješiti vlage, smanjit će se i osjećaj sparine, iako se temperature zraka neće znatnije promijeniti – u Bosni većinom od 30 do 36 °C, a na jugu Hercegovine do 40 °C.
– Slično vrijeme očekuje nas i tijekom četvrtka, a potom nas prema kraju radnog tjedna očekuje nova, i kako trenutno izgleda, izraženija promjena vremena uz kišu, pljuskove i grmljavinu te osjetan pad temperature zraka – zaključio je Sladić.