Sedmog listopada 1908. proglasila je Austro-Ugarska aneksiju Bosne i Hercegovine, što je dovelo do tzv. aneksijske krize.
Austro-Ugarska je Bosnu i Hercegovinu okupirala još 1878. no tek ju je aneksijom u pravom smislu priključila svom teritoriju. U razdoblju između 1878. i 1908. BiH je bila nominalno u sastavu Osmanskog Carstva, premda je njome u stvarnosti upravljala Austro-Ugarska, piše povijest.hr. Uprava nad Bosnom i Hercegovinom pripala je tijekom tog razdoblja Zajedničkom ministarstvu financija Austro-Ugarske Monarhije, na čelu kojega je u trenutku aneksije 1908. bio ministar barun (kasnije grof) István Burián. Bosna i Hercegovina imala je u razdoblju austrougarske uprave i svog guvernera. Prvi na toj funkciji bio je general barun Josip Filipović, a posljednji general barun Stjepan Sarkotić.
Iste 1878. austrougarska vojska okupirala je još i Novopazarski sandžak, no njega Austro-Ugarska nije anektirala 1908. Nešto kasnije postignut je sporazum po kojem je austrougarska vojska u potpunosti napustila to područje. Manje od šest godina nakon aneksije dogodio se u Sarajevu atentat na nadvojvodu Franju Ferdinanda, što je poslužilo kao povod za Prvi svjetski rat.