Vrijeme objave: 05.07.25 @ 09:32

Ljetni mjeseci donose dugo očekivano sunce i tople dane, ali sa sobom nose i visoke temperature koje mogu biti itekako opasne – ne samo za ljude, već i za predmete koji ostanu u parkiranom automobilu. Opasnosti koje prijete unutar vozila na suncu koje se može se pretvoriti u pravu pećnicu ne smiju se podcijeniti, piše Fenix Magazin.

I dok vanjske temperature već ujutro znaju premašiti 30 stupnjeva Celzijevih, u unutrašnjosti parkiranog automobila brojke mogu narasti i do 60 stupnjeva ili više, upozorava njemački Automobilski klub Europa (ACE). Klima uređaji tijekom vožnje pružaju olakšanje, ali kad se vozilo ostavi parkirano, sunčeva toplina stvara idealne uvjete za potencijalno opasne situacije.

Zato se nikada – ni na trenutak – ne smiju ostavljati djeca ili kućni ljubimci u vozilu, ali ni određeni predmeti koji mogu izazvati ozbiljne posljedice. Prema pisanju Fenix Magazina i savjetima stručnjaka, ovo su predmeti koje ni pod kojim uvjetima ne biste smjeli ostaviti u vozilu parkiranom na suncu:

Elektronički uređaji: Laptopi, mobiteli, tableti i prijenosne baterije mogu ozbiljno nastradati na visokim temperaturama. U ekstremnim slučajevima, litij-ionske baterije mogu nabubriti, zapaliti se ili čak eksplodirati ako dođe do kontakta litija s kisikom.

Aerosoli i kemikalije: Dezinficijensi, sprejevi za kosu, dezodoransi, antifriz ili tekućina za stakla lako mogu eksplodirati uslijed zagrijavanja. Isto vrijedi i za obične upaljače – svi oni u zatvorenoj kabini automobila predstavljaju potencijalnu opasnost od požara.

Lijekovi: Većina lijekova mora se čuvati u hladnim i suhim prostorima. Izloženost visokim temperaturama može dovesti do razgradnje aktivnih sastojaka, što smanjuje njihovu učinkovitost i može izazvati nuspojave.

Kozmetika i kreme za sunčanje: Ruževi, kreme, pa i parfemi osjetljivi su na toplinu. Osim što mogu postati neupotrebljivi, gube i svojstva, osobito kada je riječ o zaštitnim faktorima u kremama za sunčanje.

Plastične kartice i dokumenti: Bankovne kartice, osobne iskaznice i vozačke dozvole mogu se deformirati pri temperaturama iznad 60 stupnjeva. Raiffeisenbank posebno upozorava da bi se ovakvi predmeti trebali čuvati u zatamnjenim ili klimatiziranim prostorima, nikako na izravnom suncu

Ako ipak morate ostaviti nešto od navedenog u vozilu, stručnjaci preporučuju da to učinite u prtljažniku, gdje je barem djelomično zaštićeno od sunčeve svjetlosti. Prema istraživanju koje prenosi njemački ADAC, već pri vanjskoj temperaturi od 28 stupnjeva, unutrašnjost automobila može doseći 42 stupnja za samo 20 minuta. Ako su prozori zatvoreni, temperatura ide i do 45 stupnjeva – vrijednosti koje mogu biti smrtonosne.

Zbog toga ADAC savjetuje korištenje zaštitnih cerada i reflektirajućih prekrivača za vjetrobranska stakla. Također, tkanina preko sjedala, osobito kožnih, može pomoći u smanjenju temperature. Stranica wetter.de preporučuje da tijekom duljih vožnji uvijek imate pri ruci dovoljno vode – idealno u staklenim ili inox bocama – te ih po mogućnosti držite na hladnijem mjestu, poput prtljažnika ili ispod sjedala. Mini set za hitne slučajeve s vlažnim maramicama, ručnim ventilatorom i hladnim oblogama posebno je koristan ako putujete s djecom, starijim osobama ili kućnim ljubimcima.

blaz750x200
Oglasi
LM