Tematski okvir Thompsonove pjesme “Nepročitano pismo” glasoviti je listak napisan uoči pogubljena hrvatskoga bana Petra Zrinskoga supruzi Katarini.
Naime, Bečki je dvor strahovao da će se prijepori hrvatskih velmoža s mlitavom carskom politikom i odbijanjem Dvora da hrvatske vojničke pobjede iskoristiti za oslobođenja hrvatskih zemalja od Turaka pretvoriti u separatistički pokret. Zato se vjerojatno u lovu i riješio bana Nikole Zrinskoga 1664. pa su hrvatsku borbu nastavili novi ban Petar Zrinski i grof Fran Krsto Frankopan. Zbog različitih manjkavosti, izdaja i neuspjelih diplomatskih misija ovaj je politički i oslobodilački pokret propao pa Petar Zrinski, slavljen kao “štit kršćanstva i strašilo Turaka” odlazi s Franom Krstom Frankopanom 13. travnja 1670. u Beč na opravdanje.Bečki je dvor prevario hrvatske vođe pa su oni tamo uhićeni i utamničeni, a još i prije uhićenja donesena je odluka o njihovu pogubljenju. Nakon završetka jednogodišnje istrage i ponižavajućega sudskog postupka hrvatski su velmože osuđeni na smrt odsijecanjem glava. Kazna je izvršena 30. travnja 1671. u Bečkom Novom Mjestu.
Slomom zrinsko-frankopanskoga pokreta Katarina je ostala bez muža i brata, a i sama je dospjela u nemilost Bečkoga dvora. Bečke vlasti su je opljačkanu i osiromašenu zatočile u Grazu s malodobnom kćerkom Aurorom Veronikom. Kad su je odvojili od kćeri, tjelesno je i duševno oboljela i 1673. godine preminula.Katarina i Petar imali su četvero djece: Ivana IV. Antuna Baltazara, Jelenu, Juditu Petronelu i Auroru Veroniku. Ivan IV. Antun nakon sloma morao je prihvatiti prezime Gnade. Nakon kraće vojničke karijere osumnjičen je za veleizdaju. U zatvoru je, nakon 20 godina tamnovanja, umro duševno poremećen. Judita Petronela i Aurora Veronika završile su život u samostanima. Jedino je “najhrabrija žena Europe”, njihova kći Jelena Zrinska, nastavila borbu.
Zrinski i Frankopan su uoči samoga smaknuća napisali pisma svojim ženama – Frankopan na talijanskom jeziku Juliji Naro, a Zrinski na hrvatskom banici Katarini.Petrovo pismo Katarina nikad nije dobila. Pronađeno je u tamnici, a smatra se jednim od najpotresnijih tekstova na hrvatskom jeziku. Riječ je o posljednjem pismu čovjeka koji svoju ženu naziva udovicom. Pomiren s osuđujućom presudom nema više nikakve nade u pomilovanje pa mirno i muževno čeka smaknuće. Pismo je jedinstveno svjedočenje o tragediji dviju obitelji koje su stoljećima stajale na braniku Hrvatske pa se kroz njihovu sudbinu prelama i sudbina cijeloga hrvatskoga naroda. Izvornik Petrova pisma danas se čuva u arhivu Zagrebačke nadbiskupije.Nakon pogubljenja imanja Zrinskih i Frankopana su opljačkana, imovina zaplijenjena, a njihove su loze iskorijenjene. Bio je to strahoviti udarac za Hrvatsku jer su te dvije obitelji, gotovo samostalno i o svome trošku, vodile ratove i obranu hrvatskih zemalja od Turaka. Jedan mletački kroničar tom je prigodom zapisao: “Ovo je kraj dviju najuglednijih obitelji živućega svijeta. Osobito Zrinski bijaše cijenjen, jer 60 potkraljeva ili banova dade njegov rod u Hrvatskoj.”
Nova Thompsonova pjesma „Nepročitano pismo” inspirirana je upravo tim događajima te svjedoči o neizmjernoj ljubavi koju je Petar Zrinski imao prema svojoj supruzi Katarini, svojoj obitelji i Domovini! U potpisu, prof. Mate Kovačević http://virtualna.nsk.hr/zrinski/oprostajno-pismo-petra-zrinskog-katarini/