OGLAS
Vrijeme objave: 04.02.24 @ 14:27
OGLAS

Rak nije jedinstvena bolest. Postoji preko 100 tipova raka koji se uglavnom nazivaju prema organu ili tkivu iz kojega rak potječe (primjerice, rak debelog crijeva potječe od stanica crijevne sluznice).

OGLAS

Drugi način klasifikacije je prema tipu stanica od kojih je rak sastavljen pa se razlikuju glavne podvrste: karcinomi, sarkomi, limfomi, leukemije imijelomi. Karcinom je najčešći tip raka. Nastaje iz epitelnih stanica koje pokrivaju vanjske i unutarnje površine tijela poput kože, pluća, dojke i crijeva.

Maligne bolesti mogu uzrokovati razne simptome, no oni su najčešće znak neke druge bolesti ili ozljede, a ne raka, odnosno nisu specifični za pojavu raka. Same maligne bolesti najčešće u početnoj fazi ne daju nikakve simptome, što je i najveći dijagnostički izazov u ranom otkrivanju ove bolesti. Simptomi raka inače se razlikuju ovisno o kojem je specifičnom tipu raka riječ, iako postoje i neki generalni znakovi i simptomi koji se mogu pojaviti u više tipova, kao što su: umor, nenamjerni gubitak tjelesne mase i povišena temperatura. Svaka osoba u koje se pojave simptomi neobjašnjenog uzroka koji ne prestaju nakon nekoliko tjedana, trebala bi bez odgode konzultirati svoga liječnika.

OGLAS

Neki od češćih simptoma raka koji se mogu javiti su: promjene na dojkama, promjene u području bradavice, kože i iscjedak, promjene pri mokrenju i izgledu urina, krvarenje ili stvaranje modrica bez jasnog razloga, promjene u stolici, kašalj ili promuklost koja ne prestaje, problemi s prehranom, otežano gutanje, bol u trbuhu, mučnina i povraćanje, promjena apetita, jak i trajan umor, vrućica i noćno znojenje bez jasnog razloga, promjene u ustima, neurološke smetnje, promjene kože.

OGLAS

Osnovne dijagnostičke pretrage kod otkrivanja karcinoma su laboratorijski nalazi, slikovne pretrage (CT, MR), Scintigrafija kosti, nuklearno-medicinske tehnike, PET/CT, UZV, RTG i na posljetku biopsija tkiva. Nakon potvrde dijagnoze raka, često su potrebni dodatni testovi i pretrage kako bi se definirao stadij bolesti i donijela odluka o liječenju.

OGLAS

O čemu ovisi uspješnost liječenja?

Na prognozu mogu utjecati brojni čimbenici, među ostalima tip raka i mjesto nastanka, stadij bolesti, stadij tumora, određene osobitosti samih tumorskih stanica, dob i opće stanje bolesnika, ostale ranije i trenutno aktivne bolesti te odgovor na primijenjenu terapiju.Također, u uspješnosti liječenja raka vrlo je važna i komponenta vremena. Nikako se ne bi smjelo čekati dulje od dva tjedna od trenutka kada liječnik obiteljske medicine na temelju simptoma posumnja da pacijent ima rak, do obrade i prvog pregleda onkologa. Kada se rak potvrdi, ne bi smjelo proći dulje od 31 dan od odluke o liječenju do dana stvarnog početka terapije.

Načini liječenja karcinoma su:

  • kirurško liječenje – operativni zahvat tumorske mase, kemoterapija – primjena citostatika, odnosno lijekova čiji je osnovni mehanizam djelovanja ubijanje stanica koje se ubrzano dijele, pametni lijekovi, odnosno ciljana terapija – precizno djeluje na promjene na stanicama raka koje uzrokuju njihov rast, diobu i/ili širenje,imunoterapija, kojoj cilj nije napasti stanice raka direktno, već omogućiti adekvatno djelovanje imunološkog sustava, radioterapija – primjena ionizirajućeg zračenja u svrhu liječenja maligne bolesti tehormonska terapija, kojoj je cilj smanjiti stvaranje hormona ili smanjiti njihov učinak na tumorske stanice.Rak je drugi uzrok smrti u Hrvatskoj! Ranim otkrivanjem raka pregledom onkologa povećava se mogućnost izlječenja i čuva život.
OGLAS
blaz_750x200
OGLAS
Oglasi
LM