Vrijeme objave: 25.04.25 @ 08:25

Prvo cjelovito izdanje o biljnim alergenima na hrvatskom jeziku pod nazivom “Alergene biljke u okolišu i njihov medicinski značaj” predstavljeno je jučer na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Publikaciju potpisuju prof. dr. sc. Danijela Petrović, prof. dr. sc. Branko Krišto, prof. dr. sc. Milenko Bevanda i doc. dr. sc. Aldin Boškailo. Autori su na 320 stranica obradili najčešće alergogene trave, drveće i korove, patofiziologiju alergijskih reakcija, dajući preporuke za dijagnostiku, prevenciju i terapiju, piše Večernji list BiH.

Jedan od promotora, dekan Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Ivan Ostojić podsjetio je da je prije dva desetljeća potaknuo prvu autoricu ove knjige prof. dr. Danijelu Petrović na sustavno istraživanje peludi, kada je Fakultet nabavio prvi sakupljač peludi u BiH. – Postoje knjige koje nije jednostavno predstaviti. 320 stranica ove knjige vapi za još toliko osvrta i prikaza – rekao je Ostojić.

Porast sezonskih alergija
Istaknuo je da knjiga nadilazi puku znanstvenu zbirku – predstavlja praktični priručnik za razumijevanje nečega što nas svakodnevno okružuje, a o čemu obično ne razmišljamo dok se ne suočimo s posljedicama. Promotorica knjige, docentica s Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti SUM-a doc. dr. sc. Antonela Musa istaknula je da je ovaj sveučilišni udžbenik “prvi cjeloviti most između botanike, aerobiologije i medicine u našoj regiji”, naglasivši da knjiga kroz peludni kalendar, originalne ilustracije i poglavlja o alergijskom rinitisu i astmi postavlja visoke standarde za buduća interdisciplinarna izdanja.

Autori su pokazali kako vrhunski znanstvenici mogu stvoriti djelo koje nije samo edukativno nego i inspirativno – rekla je Musa, dodajući da je udžbenik “neprocjenjiv resurs – od studenata do praktičara javnog zdravstva”. Prema Musi, posebna vrijednost izdanja leži u jasnoj strukturi – od morfologije peludnih zrnaca do klimatskih utjecaja na sezonalnost alergija, te u jeziku koji ostaje znanstveno precizan, a razumljiv najširoj publici. Specijalistica obiteljske medicine doc. dr. sc. Nina Pinjuh Markota istaknula je da knjiga ima veliku znanstvenu težinu, ali i izravnu korist za liječnike. U ordinacijama, kaže, sve je više bolesnika s dišnim i kožnim alergijama – ponajprije alergijskim rinitisom, astmom i atopijskim dermatitisom.

– Premda simptomi nerijetko djeluju blago, njihova se učestalost i negativan utjecaj na kvalitetu života, osobito djece, stalno povećavaju. Alergijska oboljenja zasigurno su bolest XXI. stoljeća – istaknula je. Na kraju se uime svih autora obratila prof. dr. sc. Danijela Petrović, objasnivši da su ih za pisanje knjige vodila dva glavna motiva. Prvi je bila profesionalna odgovornost. Kao stručnjaci za zdravlje i biljke željeli su upoznati javnost s potencijalnim opasnostima pojedinih biljnih vrsta, osobito kada se ne razumije njihov utjecaj na ljudski organizam. – Drugi motiv bio je osobne prirode. Alergična sam na određene vrste peludi, a to iskustvo mi je omogućilo da se dublje povežem s temom – otkrila je. Naglasila je koliko je ključno da svatko prepozna vlastite “okidače” i razumije što točno potiče alergijske reakcije. Dodala je kako je knjiga plod višemjesečnog rada i konzultacija s nizom stručnjaka – od botaničara i alergologa do fitoterapeuta – te da su autori nastojali zadržati ravnotežu između preciznih znanstvenih podataka i praktičnih savjeta primjenjivih u svakodnevici. – U kontekstu globalnih ekoloških promjena i rastućih javnozdravstvenih opterećenja alergijske reakcije izazvane peludom i drugim biljnim alergenima predstavljaju jedan od najznačajnijih zdravstvenih problema današnjice – rekao je suautor doc. dr. sc. Aldin Boškailo.

Slijede daljnja istraživanja
Jedan od autora prof. dr. sc. Branko Krišto istaknuo je da knjiga donosi prvi peludni kalendar izrađen u BiH, ključan alat za prevenciju u medicinskoj praksi. Jedan od autora publikacije je i ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a, profesor Milenko Bevanda, specijalist interne medicine, prorektor za biomedicinu te redoviti profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

– Ovo nije obična sezonska bolest, ovo je kronična bolest koja zauzima šesto mjesto među svim kroničnim bolestima. Svako peto dijete ima alergijsku bolest, svaki peti odrasli čovjek ima alergijsku bolest – rekao je profesor Bevanda. Objasnio je da je u knjizi obradio dva klinička entiteta – eozinofilni ezofagitis i oralni alergijski sindrom – za koje smatra da su nedovoljno poznati čak i među gastroenterolozima. Autori su odlučili opširnije ih razraditi u idućoj knjizi posvećenoj alergijama povezanima s hranom.

blaz750x200
Oglasi
LM