Laboratorijsko curenje u Kini sada se smatra najvjerojatnijim izvorom pandemije koronavirusa, prema povjerljivom izvještaju američkog Ministarstva energetike koji je u nedjelju dobio Wall Street Journal.
Tvrdnje da je curenje iz laboratorija u Kini dovelo do početka pandemije koronavirusa kruže godinama, ali i dalje su predmet velikih sporova.
Ovakav stav Ministarstva energetike u skladu je sa stavovima FBI-a, koji je zaključio da je nesreća u kineskoj laboratoriji rezultiralo širenjem virusa.
Međutim, dok je novi zaključak Odjela za energetiku donesen uz pomoć novih obavještajnih podataka, on je i dalje donesen s “niskim povjerenjem” i glasnogovornik je odbio razgovarati o bilo kakvim detaljima njegove istrage, navodi Wall Street Journal.
Izvještaj Ministarstva energetike naglašava koliko su podijeljeni zaključci u SAD-u o porijeklu pandemije koronavirusa.
Neki, poput CIA-e, ostaju neodlučni. Drugi, poput Nacionalnog obavještajnog vijeća, kažu da je virus proširila zaražena životinja.
Ranije su mnogi u SAD-u odbili tvrdnju da je virus, prvi put uočen u Wuhanu u Kini, nastao u curenju u lokalnoj virološkoj laboratoriji. Međutim, više obavještajnih izvještaja tvrdi da je to možda bilo moguće.
Konkretno, procjena američkog State Departmenta iz 2018. kao i interni kineski izvještaji navode da su mjere biološke sigurnosti u laboratoriji bile predmet određene zabrinutosti.
U izvještaju američke obavještajne službe koji je kružio za vrijeme administracije bivšeg predsjednika Donalda Trumpa navodi se da su se tri istraživača na kineskom Institutu za virusologiju u Wuhanu toliko razboljela u studenom 2019. da su zatražili bolničku njegu, rekli su izvori iz američke vlade.
Američki službenici optužili su Kinu za nedostatak transparentnosti o porijeklu virusa, optužbu koju je Peking negirao.
Kina i dalje negira bilo kakve tvrdnje da je virus nastao u laboratorijskom curenju, a također je sugerirala da potječe izvan zemlje.