Dok se političari u Bosni i Hercegovini bave izbornim rezultatima i time tko će s kim u vlast, kao i izmjenama Izbornog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt u Izvješću Europske komisije o napretku BiH koji je predstavljen prije dva dana izneseni katastrofalni nalazi o zdravstvenom sustavu u našoj državi!
Tako se navodi da je primarna zdravstvena zaštita, posebno tijekom pandemije, patila od zastarjelog zdravstvenog sustava, nedostatka liječnika i medicinskog osoblja, nedostatka strateškog odgovora i upravljanja krizom, te nedostatka koordinacije. Navodi se da Bosna i Hercegovina treba poboljšati uvjete u bolnicama i porodilištima i zabraniti porodiljsko nasilje, u skladu sa svojim obvezama iz Istanbulske konvencije.
Što se tiče zdravstvenih nejednakosti, kako piše u izvješću, pristupačnost za sve građane ostaje ključni izazov zdravstvenog sustava, uprkos zakonima koji propisuju da treba postojati jednak pristup zdravlju.
,,Ne postoji strategija zdravstvenih informacija na državnom nivou niti integrirani zdravstveni informacijski sustav. Pravni okvir koji regulira oblast krvi, tkiva, ćelija i organa, na nivou entiteta i Brčko distrikta još nije usklađen sa acquis-em EU. Pravni okvir o biomedicinski potpomognutoj oplodnji je fragmentiran tako da se ne može ocijeniti usklađenim s acquis-em EU u cijeloj zemlji”, neki su od poraznih nalaza za BiH.
Nadalje, iz EK ističu da država nema neophodne administrativnu kapacitete za ispunjavanje zahtjeva propisanih pravnim tekovinama EU o transplantaciji ljudskih organa, tkiva i ćelija. Programi transplantacije su organizirani na entitetskom nivou uz vrlo ograničenu međusobnu suradnju, a nije bilo napretka u uspostavljanju sustava nadzora na državnom nivou kako bi se osigurala efikasna koordinacija u cijeloj zemlji.
,,O ozbiljnim prekograničnim zdravstvenim prijetnjama, uključujući zarazne bolesti, zakonodavstvo još uvijek nije usklađeno sa acquis-em EU na svim nivoima vlasti. Sudjelovanje Bosne i Hercegovine u tehničkim aktivnostima Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) ostaje ograničeno i još nije sudjelovala u ECDC procjeni statusa zaraznih bolesti”, kaže se u izvješću.
Bosna i Hercegovina, pocrtano je, ostaje među europskim zemljama sa najnižim nivoom cijepljenja (25,3% stanovništva) i sa najvećom stopom mortaliteta (4 878 na milijun). Bosna i Hercegovina nije uspostavila certifikat za cijelu zemlju, interoperabilan sa sustavom EU digitalnih COVID-19 certifikata (EU DCC). Zemlja je ukinula sve mjere suzbijanja i ograničenja ulaska u svibnju 2022.
,,Što se tiče skrininga raka, Bosna i Hercegovina još uvijek nema plan kontrole raka u cijeloj zemlji, niti program ranog otkrivanja raka u cijeloj zemlji, a entitet FBiH nema sustavne registre raka ili programe skrininga za liječenje raka, zbog zakonskih problema i ograničenih financijskih kapaciteta”, jedan je od niza poraznih nalaza u izvješću o napretku. Poruka je jasna, sa ovakvim zdravstvom nemamo šta tražiti u EU, piše Fokus.