OGLAS
Vrijeme objave: 12.12.24 @ 13:11
OGLAS

U emisiji Novi dan na N1 televiziji danas se razgovaralo o tipičnim ozljedama uzrokovanim petardama i o tome kako one mogu trajno utjecati na kvalitetu života, o zakonskim ograničenjima u vezi s prodajom i uporabom pirotehnike te o savjetima za roditelje i djecu. Gosti emisije bili su Dragana Kerkez, glasnogovornica MUP-a RS, i Nikola Baroš, estetski i plastični kirurg iz UKC-a Banja Luka.

OGLAS

Na početku razgovora dr. Baroš pojasnio je koje su najčešće ozljede uzrokovane nepravilnim rukovanjem pirotehničkim sredstvima.
“Najčešće su to lakše tjelesne ozljede, pretežno opekline na dlanu, stražnjoj strani šake i licu. Rjeđe dolazi do težih tjelesnih ozljeda, no može doći i do ozljeda oka. To su najčešći slučajevi,” rekao je dr. Baroš.

Dragana Kerkez iz MUP-a RS izjavila je kako su prošle godine evidentirane četiri ozljede.
“Tijekom prošle godine evidentirali smo četiri ozljede, no sve su bile lakše tjelesne ozljede. Sankcije su predviđene zakonom o narušavanju javnog reda i mira. Ovaj prekršaj često nastaje zbog propusta roditelja ili skrbnika. Roditelji mogu biti kažnjeni novčanom kaznom od 400 do 1.000 KM. Pirotehnika je podijeljena u četiri razreda. Prvi razred mogu kupiti osobe starije od 12 godina, drugi razred smiju koristiti punoljetne osobe, dok treći i četvrti razred smiju koristiti samo ovlaštene osobe,” pojasnila je Kerkez.

OGLAS

Dr. Baroš naglasio je kako su ozljede pirotehnikom najčešće tijekom blagdana.
“Uputio bih apel roditeljima. Neadekvatna uporaba petardi uzrokuje česte ozljede. Iako se službeno prijavi četiri do pet slučajeva, stvarna je brojka barem četiri do pet puta veća jer mnoge situacije nisu prijavljene. Djeca često sama nabavljaju petarde, a ponekad sudjeluju u opasnim igrama poput držanja petarde u ruci što duže. To može uzrokovati ozbiljna oštećenja zdravlja. Ipak, drago mi je što primjećujem da se broj ozljeda svake godine smanjuje, možda zahvaljujući apelima,” rekao je dr. Baroš.

OGLAS

Dragana Kerkez upozorila je kako roditelji moraju shvatiti da petarde nisu igračke.
“Tijekom 2021. godine dvojica dječaka igrala su se ‘raketom’, što je rezultiralo teškim ozljedama oba dječaka. Imali smo slučaj iz 2022. godine u Doboju kada je dijete u prisutnosti roditelja zadobilo teške ozljede. Takve situacije događaju se i odraslima i djeci. Trenutak nepažnje može promijeniti život,” naglasila je Kerkez.

OGLAS

Dr. Baroš također je upozorio roditelje na dugotrajnost liječenja.
“Rana uzrokovana petardom mora se previjati minimalno pet dana, a liječenje može trajati mjesecima. Problem je što roditelji često ne znaju što njihova djeca rade. Djeca dobiju novac za užinu, ali ga potroše na kupnju petardi,” zaključio je dr. Nikola Baroš za N1.

OGLAS
blaz_750x200
OGLAS
Oglasi
LM