Vrijeme objave: 17.05.25 @ 16:04

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine pravosnažno je presudio u slučaju ugovora o specijalizaciji doktora liječnika i stomatologa čime je napravljen presedan u dosadašnjoj sudskoj praksi.

Naime, ugovori o specijalizaciji u posljednjih nekoliko godina bili su jedan od glavnih razloga odlaska kvalitetnog medicinskog kadra iz zemlje. Razlog tome jeste što su bolnice i domovi zdravlja, ugovorima zahtijevali da mladi specijalizanti ostanu na poslu za vrijeme trajanja specijalizacije ili čak duplo duže od trajanja iste, što je uključivalo ponekad i do osam godina.

Godinama su liječnici bili prinuđeni da prihvate uvjete iz ugovora. U slučaju prekida ovih ugovora, od mladih liječnika potraživali su bruto iznos plaća koje su primili za vrijeme specijalizacije, zbog čega su se obraćali i ombudsmenima, a cifre su znale premašiti i 200.000 KM do 300.000 KM. Često su ovi slučajevi epilog imali pred sudom, žalbe su se zasnivale na tome da su odredbe ugovora suprotne ustavu jer oduzimaju pravo na plaćen rad i naknadu za rad.

Odvjetnici Sadik Hota, Sabina Hota Čatović i Aida Krupalija sedam godina vode pravne bitke u vezi s ugovorima o specijalizaciji. “Godinama sam ukazivao na ovo, pozivao se na revizije presuda iz susjednih zemalja i međunarodnih organizacija”, kazao je Hota za Klix.ba.

Presudom Vrhovnog suda FBiH utvrđeno je da nije bilo moguće štetu zasnivati na vraćanju primljenih zarada (plaća i drugih naknada iz radnog odnosa) za vrijeme specijalizacije, te da plaća predstavlja najbitniji socijalni i ekonomski institut iz okvira radnog prava i radi se o pravima koja su striktno zaštićena Zakonom o radu FBiH.

“Nema više ugovora, to je sada ništavno. Doktori su bili prisiljeni da to prihvaćaju i da vrate plaću u trajanju od četiri godine koje su primili u bruto dohodku s kamatama od dana zaključenja ugovora. Suština je da se sve mijenja i više nema pljačke koju su bolnice radile prema doktorima specijalizantima”, kazao je Hota.

Dakle, doktori će u slučaju prekida ugovora, od sada moći nadoknaditi samo od tri do pet tisuća KM troškova koje uključuju polaganje ispita i mentorstvo. Bolnice se također zadužuju da vrate doktorima troškove kaznenog postupka koji se odnose na sudske takse, troškove odvjetničkog rada i vještačenja.

“Građansko odjeljenje Vrhovnog suda FBiH suda je zauzelo sljedeće pravno shvaćanje: ‘U troškove specijalizacije ne spadaju isplaćene bruto i neto plaće i druge naknade vezane za radni odnos, bez obzira gdje je specijalizant obavljao rad.'”, zaključuje se u konačnoj presudi.

blaz750x200
Oglasi
LM