– Građani Bosne i Hercegovine suočavaju se s visokim troškovima lijekova, što je posebno izraženo u usporedbi s niskim životnim standardom u regiji. Glavni razlozi za to su neuređena zakonska regulativa i visoka stopa PDV-a od 17 posto, koja značajno utječe na cijene lijekova i medicinskih sredstava.
Promet lijekova u BiH u 2023. godini iznosio je 961 milijun maraka i kontinuirano raste. Na problem ukazuju i udruge pacijenata, ističući kako onkološki bolesnici mjesečno plaćaju i do 10 tisuća maraka za terapiju, a proces odobrenja novih lijekova može trajati i do 900 dana. Predsjednica Saveza žena oboljelih od raka “Iskra” Suzana Kekić naglasila je da pacijenti često pribjegavaju zaduživanju ili prodaji imovine kako bi osigurali potrebne lijekove. “Ako nemaju što prodati, čekaju na listama, a mnogi od njih ne dožive odobrenje”, upozorila je.
U BiH su marže na lijekove različite ovisno o entitetu. Maksimalna marža u Republici Srpskoj iznosi 18 posto za lijekove koji se kupuju vlastitim novcem, dok u Federaciji BiH doseže 25 posto, izjavila je Zahida Binakaj iz Komore magistara farmacije FBiH. Usporedno, PDV na lijekove u Srbiji iznosi 10 posto, a u Hrvatskoj 5 posto. Tijana Spasojević Došen iz Agencije za lijekove BiH istaknula je kako bi smanjenje PDV-a moglo smanjiti cijene lijekova, no takvu odluku još uvijek nije podržao Dom naroda Parlamenta BiH. Vijeće ministara BiH nedavno je usvojilo odluku o povratu PDV-a za kupnju opreme i hrane za bebe te ukidanju ili povratu PDV-a na lijekove i medicinska sredstva, što bi moglo dovesti do pozitivnih promjena.