Vrijeme objave: 16.05.25 @ 08:59

Svi znamo koliko psihički može boljeti slomljeno srce, o tome su napisane bezbrojne knjige, snimljeni filmovi i ispjevane pjesme. No, postoji i stvarna znanstvena potvrda da slomljeno srce doslovno može biti kobno.

Riječ je o takozvanoj takotsubo kardiomiopatiji (TC), stanju u kojem dolazi do slabljenja srčanog mišića zbog fizičkog ili emocionalnog stresa. Nova studija koju su proveli istraživači sa Sveučilišta u Arizoni analizirala je podatke o 199.890 pacijenata u SAD-u u razdoblju od 2016. do 2020. godine.

Što kažu istraživanja?
U tom je razdoblju broj slučajeva TC-a lagano rastao i kod muškaraca i kod žena, ali su žene i dalje imale općenito više dijagnosticiranih slučajeva. Ipak, ono što je zabrinjavajuće jest to da su smrtni ishodi i komplikacije povezane s ovim stanjem bili prilično česti. To potvrđuje i ranija istraživanja koja ukazuju na to da je “sindrom slomljenog srca” sve češći u SAD-u.

Iako se TC češće javlja kod žena, muškarci imaju dvostruko veću šansu da umru od tog stanja, smrtnost među muškarcima iznosila je 11,2 posto, dok je kod žena bila 5,5 posto. Ukupna stopa smrtnosti iznosila je 6,5 posto. “Iznenadilo nas je što je stopa smrtnosti od takotsubo kardiomiopatije ostala prilično visoka kroz svih pet godina istraživanja, a i stopa komplikacija tijekom hospitalizacije bila je visoka”, rekao je intervencijski kardiolog M. Reza Movahed sa Sveučilišta u Arizoni.

Istraživači su ponudili moguće objašnjenje za razliku između muškaraca i žena. Naime, smatra se da TC nastaje kao posljedica naglog porasta hormona stresa, što može biti uzrokovano fizičkim stresom (poput operacije ili infekcije), ali i emocionalnim stresom (primjerice razvodom ili gubitkom voljene osobe).

Zašto muškarci češće umiru?
Fizički stres češće uzrokuje TC kod muškaraca, a upravo bi to moglo objasniti zašto je stopa smrtnosti kod njih veća. Uz to, znanstvenici vjeruju da bi razlike u hormonalnom balansu između muškaraca i žena mogle igrati dodatnu ulogu.

Komplikacije koje se javljaju kod TC-a uključuju:

  • zatajivanje srca (35,9 % pacijenata),
  • fibrilaciju atrija (20,7 %),
  • kardiogeni šok (6,6 %),
  • moždani udar (5,3 %),
  • srčani zastoj (3,4 %).

Problem je i to što se TC često pogrešno dijagnosticira kao srčani udar ili se simptomi zamijene s običnom boli u prsima, jer su jako slični. Upravo zato autori studije žele povećati svijest o ovom stanju kako bi se ono češće i točnije prepoznavalo, ali i učinkovitije liječilo.

“Neke komplikacije, poput embolijskog moždanog udara, možda se mogu spriječiti ako se pravovremeno uvedu lijekovi protiv zgrušavanja krvi, posebno kod pacijenata s oslabljenim srčanim mišićem ili s nepravilnim srčanim ritmom poput fibrilacije atrija, koja povećava rizik od moždanog udara”, objašnjava Movahed.

Takotsubo kardiomiopatija nije nikakva novost za stručnjake, ali i dalje ima mnogo nepoznanica, posebno kada je riječ o ranom otkrivanju i načinima kako smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija.

Iako nije svaki slučaj TC-a uzrokovan ljubavnim brodolomima, jasno je da gubitak voljene osobe može imati ozbiljne posljedice ne samo za našu psihu, nego i za fizičko zdravlje, a srce često podnosi najveći teret, piše Science Alert.

“Nepromijenjena visoka stopa smrtnosti je zabrinjavajuća i ukazuje na potrebu za dodatnim istraživanjima kako bismo pronašli bolje metode liječenja i razvili nove terapijske pristupe”, zaključuje Movahed.

blaz750x200
Oglasi
LM