Broj oboljelih od gripe raste u cijeloj Europi, a u nekim državama bolnice su formirale i privremene centre, kako bi mogle primiti sve pacijente i kako bi smanjile pritisak na odjele hitnih službi.
Virus napada sve starosne grupe, ali najosjetljivija su djeca do 15 i stariji od 60 godina. Mađarska je uvela strožije mjere u suzbijanju širenja virusa, poput nošenja maski na pojedinim klinikama ili zabrane posjeta hospitaliziranim bolesnicima, a mediji javljaju o četiri smrtna slučaja u Rumunjskoj, povezana s komplikacijama u vezi s gripom.
Vrhunac gripe
-U Federaciji BiH je trenutno registrirano više od 9.000 slučajeva bolesti slične gripi. Putem sentinel nadzora od početka sezone gripe u listopadu do kraja 2024. godine testirana su 443 uzorka na respiratorne viruse. Sedam je bilo pozitivno na viruse gripe, podjednako su zastupljena oba tipa virusa gripe, i A i B tip. Početkom godine ulazimo u vrhunac sezone gripe, kad obično krajem siječnja i početkom veljače bilježimo najveći intenzitet gripe i najveći broj oboljelih – kazali su za „Dnevni avaz“ u Službi za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Epidemiologinja Medina Bičo, direktorica Zavoda za javno zdravstvo BPK Goražde, kaže da je u prosincu u ovoj županiji registrirano više od 500 oboljelih od respiratornih infekcija, najviše kod djece uzrasta od pet do 14 godina.
Veliki kašalj
– Počelo je s akutnim respiratornim prehladama, ali u posljednje vrijeme više prevladavaju simptomi gripe. Povišena temperatura, bol u mišićima, kašalj, opća slabost, gubitak apetita. Naša preporuka, ako povišena temperatura potraje nekoliko dana, javiti se liječniku, jer se na kraju gripa može iskomplicirati s nekom bakterijskom infekcijom, što zahtijeva antibiotsko liječenje. Najviši je pritisak na pedijatre, jer najveći broj pacijenata su djeca predškolske i školske dobi – kaže dr. Bičo.
Imunizacija u tijeku
Iz ZJZ-a FBiH kažu da je imunizacija protiv gripe u tijeku, te da vlada veliki interes građana. Imunizacija smanjuje rizik od ozbiljne bolesti, a cjepivo je sigurno i besplatno za ugrožene grupe – osobe starije od 65 godina, štićenike i zaposlenike domova za starije, kronične bolesnike bez obzira na životnu dob, te trudnice. Cjepiva su dostupna u domovima zdravlja, te ambulantama Zavoda za javno zdravstvo FBiH u Mostaru i Sarajevu.