Šef Izaslanstva Europske unije (EU) i specijalni predstavnik EU u BiH, veleposlanik Johann Sattler u petak je Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH uručio 5.800 Pfizer cjepiva, a Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) Mostar pet uređaja vrijednih oko 50.000 maraka, koji će se koristiti za opskrbu kisikom respiratorno ugroženih bolesnika, prenosi RTV HB.
Osim cjepiva osigurali smo i značajnu medicinsku opremu i potrepštine. Riječ je o ukupno 20 milijuna eura, od čega je za medicinsku opremu na raspolaganju 7, a za cjepiva 13 milijuna eura, ali rekao bih da ove cifre i nisu nešto što je najvažnije. Ono što je mnogo važnije je solidarnost koja je ovim činom pokazana, kao i to da Europska unija ostaje uz BiH, što je i sasvim prirodno jer vi ste naši prijatelji i buduća članica Unije – kazao je Sattler.
Dodaje kako je današnja donacija cjepiva širi dio isporuke EU-a koja je počela prije nekih mjesec dana.
Sveukupno bi u Bosnu i Hercegovinu do kolovoza trebalo biti isporučeno preko 214.000 cjepiva. To samo po sebi je svakako dobra vijest, a ono što je značajno je da proces cijepljenja ide i da bude kontinuiran kako bi postigli 50 do 60 posto cijepljenog stanovništva, što će omogućiti kolektivni imunitet – naglasio je veleposlanik Sattler.
Ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević ocijenila je kako zavodi za javno zdravstvo u BiH nose jedan od najvećih tereta kada je u pitanju prijem i raspodjela cjepiva.
Drago mi je da smo veleposlanik Sattler i ja uspjeli zajedno posjetiti Mostar, SKB i Zavod za javno zdravstvo. Europska unija do sada je za BiH učinila toliko toga i puno nam pomažu u svim ovim teškim trenucima da je zaista malo reći hvala. Molim sve nas, koji smo u mogućnosti, da opravdamo ovo povjerenje i pomoć koju konstantno dobivamo iz EU-a tako da ćemo odraditi svoj posao najbolje što možemo kako bi se ova zemlja što više približila članstvu u Europskoj uniji – ustvrdila je Gudeljević.
Navela je da su mehanizmi Covax i EU4health dva osnovna izvora iz kojih BiH dobiva cjepiva kada je u pitanju njihova nabava s državne razine.
Želim naglasiti da Ministarstvo civilnih poslova BiH nije ministarstvo zdravstva, niti zavod za javno zdravstvo, to su institucije koje se bave imunizacijom stanovništva, a nemamo ih na državnoj razini i zato je vrlo bitno da imamo kvalitetnu suradnju s nižim razinama vlasti da bi mi s državne razine mogli učiniti ono što je u našoj nadležnosti. Dosad smo uspjeli mnogo toga napraviti i drago mi je da konačno možemo konstatirati da u BiH kontinuirano i redovno stižu određene količine cjepiva – kazala je ministrica.
Što se tiče pregovora s Pfizerom, dodala je kako je obavljen prvi informativni razgovor.
Od siječnja pa sve do sada čekali smo na termin da uopće razgovaramo s tvrtkom Pfizer. Informativni razgovor je obavljen, na njemu su sudjelovali predstavnici entitetskih ministarstava i Brčko distrikta BiH, kao i predstavnici Ministarstva civilnih poslova, a razgovarano je o zakonskoj mogućnosti BiH da sklopi direktan sporazum s jednim proizvođačem. Prezentirali smo im naše zakonodavstvo i čekamo da kažu svoje uvjete i na koji način su spremni dalje razgovarati s nama. Kada su u pitanju ruska cjepiva najveći dio nabavila je Republika Srpska direktnim pregovorima. Koliko znam pregovori i Federacije i Republike Srpske o dodatnim količinama i dalje su u fazi, a sada zaista ne znam o kojim količinama je riječ – navela je Gudeljević.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić naglasio je kako su od strane Zavoda uloženi veliki napori u rješavanje javnozdravstvenih pitanja.
Do sada smo distribuirali veliki broj cjepiva, nadamo se da će ih doći još i više, te da će naše stanovništvo biti jako zainteresirano za cijepljenje. Ni jedno cjepivo do sada nije propalo i nadam se da ćemo tim smjerom ići i dalje. Stojimo svima na raspolaganju za sve informacije i nadamo se da ćemo imati podršku u kampanji za cijepljenje koja će se u narednom razdoblju sigurno morati i intenzivirati. Samo velikom mrežom županijskih zavoda i nas uspijevamo sva cjepiva distribuirati na vrijeme i na pravilan način, da budu kvalitetan medicinski proizvod i da se dadnu za svakog pacijenta pojedinačno – istaknuo je Skočibušić.