OGLAS
Vrijeme objave: 01.01.25 @ 17:51
OGLAS

Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je Kinu da podijeli podatke i pristup kako bi se razumjelo porijeklo Covid-19, pet godina nakon početka pandemije koja je preokrenula planetu.

OGLAS

“Nastavljamo da pozivamo Kinu da dijeli podatke i pristup kako bismo mogli razumjeti porijeklo Covid-19. Ovo je moralni i znanstveni imperativ”, navodi se u priopćenju SZO u ponedeljak, 30. prosinca 2024. godine. Covid-19 je ubio više od sedam milijuna ljudi, uništio ekonomije i osakatio zdravstvene sustave.

“Bez transparentnosti, dijeljenja i suradnje među zemljama, svijet ne može na odgovarajući način spriječiti i pripremiti se za buduće epidemije i pandemije”, navodi SZO. Peking je u utorak 31. prosinca 2024. godine izdao oštar odgovor na komentare, rekavši da je podijelio informacije o Covidu “ne zadržavajući ništa”. “Prije pet godina… Kina je odmah podijelila informacije o epidemiji i sekvencu virusnih gena sa SZO i međunarodnom zajednicom. Ne zadržavajući ništa, podijelili smo svoje iskustvo u prevenciji, kontroli i liječenju, dajući ogroman doprinos radu međunarodne zajednice u borbi protiv pandemije”, rekla je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning. SZO je ispričala kako je 31. prosinca 2019. njen državni ured u Kini preuzeo medijsku izjavu zdravstvenih vlasti u Wuhanu o slučajevima “virusne upale pluća” u gradu.

OGLAS

“U tjednima, mjesecima i godinama koje su se odvijale nakon toga, Covid-19 je oblikovao naše živote i naš svijet”, rekla je zdravstvena agencija UN-a. “Dok obilježavamo ovu prekretnicu, odvojimo trenutak da odamo počast promijenjenim i izgubljenim životima, odamo priznanje onima koji pate od Covid-19 i Dugog Covida, izrazimo zahvalnost zdravstvenim radnicima koji su se toliko žrtvovali da brinu o nama i posvetimo se učeći od Covid-19 kako bismo izgradili zdravije sutra.” Ranije ovog mjeseca, generalni ravnatelj WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus osvrnuo se na pitanje da li je svijet bolje pripremljen za sljedeću pandemiju nego za Covid-19. “Odgovor je da i ne”, rekao je on na konferenciji za novinare. “Ako bi sljedeća pandemija stigla danas, svijet bi se i dalje suočavao s nekim od istih slabosti i ranjivosti koje su dale Covid-19 uporište prije pet godina. Ali svijet je također naučio mnoge bolne lekcije koje nam je pandemija naučila i poduzeo je značajne korake da ojača svoju obranu od budućih epidemija i pandemija.”

OGLAS

U prosincu 2021. godina, uplašene razaranjem izazvanim Covidom, zemlje su odlučile da počnu sa izradom sporazuma o prevenciji, spremnosti i odgovoru na pandemiju. 194 države članice SZO koje pregovaraju o sporazumu složile su se oko većine onoga što bi on trebao uključivati, ali su zapeli oko praktičnih stvari. Ključna linija raskoraka leži između zapadnih nacija s glavnim sektorima farmaceutske industrije i siromašnijih zemalja koje su oprezne da ne budu stavljene na stranu kada nastupi sljedeća pandemija. Iako je neriješenih pitanja malo, ona uključuju srž sporazuma: obavezu brzog dijeljenja patogena u nastajanju, a zatim i koristi za borbu protiv pandemije koje proizlaze iz njih, kao što su cjepiva. Rok za pregovore je svibanj 2025. godine.

OGLAS
OGLAS
blaz_750x200
OGLAS
Oglasi
LM