OGLAS
Vrijeme objave: 20.01.25 @ 14:37
OGLAS

Uređaj se implantira potkožno u gornjem lijevom dijelu prsišta i povezuje se tankom žicom s vagusom. Vagus je jedan od 12 kranijalnih živaca i stimulirajući vagus možemo djelovati na epileptogena područja u mozgu. Dva tjedna po ugradnji započinje se kompjutersko programiranje koje je bezbolno i sada će se provoditi na našoj Klinici, bez potrebe za odlaskom u inozemstvo – istaknula je neuropedijatrica SKB-a Mostar dr. Ana Boban Raguž

OGLAS

Veliki iskorak učinjen je na Klinici za dječje bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar. Naime, prvi je put prije tjedan dana, točnije, 13. siječnja, 17-godišnjakinji iz Mostara ugrađen vagus nerve stimulator (VNS) – pacemaker za epilepsije, potvrdili su iz SKB-a Mostar.

Indikacija za ugradnju VNS-a su pacijenti s teškom, farmakorezistentnom epilepsijom,  odnosno epilepsijom otpornom na lijekove/terapiju, što čini trećinu pacijenata s epilepsijom.  

OGLAS

– Uređaj se implantira potkožno u gornjem lijevom dijelu prsišta i povezuje se tankom žicom s vagusom. Vagus je jedan od dvanaest kranijalnih živaca i stimulirajući vagus možemo djelovati na epileptogena područja u mozgu. Dva tjedna po ugradnji započinje se kompjutersko programiranje koje je bezbolno i sada će se provoditi na našoj Klinici, bez potrebe za odlaskom u inozemstvo – istaknula je neuropedijatrica SKB-a Mostar dr. Ana Boban Raguž.

OGLAS

– Uistinu sam presretna što smo započeli s ugradnjom i programiranjem VNS-a na našoj Klinici. U cijelom procesu, od pripreme pacijenta do samoga zahvata, uključeni su isključivo liječnici iz naše bolnice, što nam daje za pravo da budemo ponosni na učinjeno – istaknula je dr. Boban Raguž, koja je na poseban način zahvalila neurologinji dr. Nataši Pejanović-Škobić, inače predstojnici Klinike za neurologiju SKB-a Mostar, neurokirurzima dr. Marku Bošnjaku i dr. Stanku Zovki, kao i cijelome pedijatrijskom timu na kontinuiranoj podršci.

OGLAS

Statistički pokazatelji govore da se ugradnjom VNS-a u većine pacijenata  reducira broj napadaja za 50 posto, dok kod 15 posto pacijenata napadaji mogu u potpunosti prestati. 

Epilepsija je jedna od najčešćih kroničnih neuroloških bolesti koja uključuje ponavljane epileptičke napadaje. Kod jednog broja tih pacijenata napadaji se ne mogu kontrolirati antiepileptičkim lijekovima te, unatoč primjeni lijekova, imaju stalne napadaje. Uvođenjem VNS metode, djelatnici Odsjeka za neuropedijatriju učinili su veliki iskorak te od sada djeci  s farmakorezistentnom epilepsijom mogu pružiti  novi i bolji način liječenja, navode iz SKB-a Mostar.  

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM