Vaginalne infekcije nisu rijetka pojava u trudnoći, a u slučaju nepravovremenog prepoznavanja i liječenja one mogu ozbiljno ugroziti trudnoću te dovesti do raznih komplikacija. Uzročnici infekcija u trudnoći mogu biti bakterije, gljivice, virusi ili paraziti.
Trudnoća je razdoblje koje veoma pogoduje razvitku infekcije zbog promjena u imunološkom sistemu organizma, ali i drugačijoj flori u samom porođajnom kanalu.
Kakve će posljedice nastati ovisi o više faktora, od kojih su najvažniji vrsta uzročnika, sedmica trudnoće kada je infekcija nastala, kao i njeno pravovremeno prepoznavanje i liječenje. Infekciju novorođenče može zadobiti prilikom prolaska kroz porođajni kanal te se pritom zaraziti i zdravstveno ugroziti.
U samoj trudnoći vrlo se često javlja upala mokraćnog sistema. Može se raditi o asimptomatskoj bakteriuriji koja ne izaziva smetnje, ali nalaz urina (odnosno urinokulture) ukazuje na bakterijsku upalu. U takvim slučajevima liječenje se provodi prema antibiogramu. Ako se ne prepoznaju i ne liječe, asimptomatske bakteriurije u 10-15% trudnica mogu dovesti do komplikacija kao što je pijelonefritis i prijevremeni porod.
Upravo zbog toga svakoj trudnici treba obaviti pregled urina, odnosno tokom trudnoće napraviti urinokulturu.
Bakterijska vaginoza se smatra rizičnim faktorom za prijevremeni porod ili spontani pobačaj. Ona može upućivati i na postojanje drugih infekcija u trudnoći. Vodeći uzročnik bakterijske vaginoze jest bakterija Gardnerella vaginalis, a karakterizira je neugodan miris iscjetka “po ribi”. U terapiji se koriste odgovarajuće antimikrobne vaginalete, a liječenje partnera u ovom slučaju nije obavezno.
Beta-hemolitički streptokok grupe B (poznati i pod kraticom BHS-B) predstavlja vrlo raširenu bakteriju čija prisutnost u rodnici tokom poroda nije dobra. Naime, kod porođaja se prilikom prolaska kroz porođajni kanal dijete može inficirati i razviti upalu pluća, ili pak meningitis. U slučaju pozitivnog nalaza daje se odgovarajuća terapija i profilaksa u porodu kako bi se pravovremeno izbjegle komplikacije.
Svim trudnicama između 35. i 37. sedmice trudnoće preporučuje se učiniti bris radi otkivanja prisutnosti beta-hemolitičkog streptokoka grupe B!
Chlamydia trachomatis je bakterija koja se najčešće prenosi spolnim putem. U trudnoći, klamidija može dovesti do spontanog pobačaja ili prijevremenog poroda. Tokom samog poroda može doći do infekcije spojnice oka novorođenčeta kao i upale pluća. Kako je klamidijska infekcija najčešće bez ikakvih simptoma (a opasnost za trudnoću je velika), nužno je učiniti bris vrata maternice te provesti liječenje oba partnera.
Infekcija bakterijom Ureaplasma urealyticum je vrlo opasna u trudnoći jer može dovesti do infekcije plodovih ovoja te prijevremenog prsnuća vodenjaka i prijevremenog poroda. Ukoliko infekcija prodre kroz posteljicu, tada može dovesti do zastoja rasta djeteta, bakterijemije (prisutnosti bakterija u krvi), upale pluća ili meningitisa. Bakteriju Ureaplasma urealyticum također možemo izolirati brisom, a terapija se provodi prema antibiogramu uz obavezno liječenje oba partnera. Stoga iz JU Internacionalna ljekarna Vitez preporučuju određene proizvode iz vlastitog asortimana.
Vaginalna gljivična infekcija se također učestalije javlja u trudnoći. Prate je tipični simptomi a to su svrbež, peckanje i obilan sirast iscjedak bez mirisa. Liječenje se provodi odgovarajućim vaginaletama. Gljivična infekcija ne predstavlja veliku opasnost za samo dijete, ali se može vrlo često ponavljati.
FemiCare MoM To Be vagitorije sadrže ulje kantariona i tamanu ulje kao bazna ulja čije djelovanje podupire CO2 ekstrakt nevena koji ima snažno protuupalno djelovanje. Predstavljaju snažnu kombinaciju sastojaka za liječenje i prevenciju gljivičnih i bakterijskih infekcija. Formulacija je sigurna za primjenu kod trudnica. Melem za intimnu njegu ima snažno protuupalno djelovanje. Predstavlja snažnu kombinaciju sastojaka za liječenje i prevenciju gljivičnih i bakterijskih infekcija. Formulacija je sigurna za primjenu kod trudnica.