OGLAS
Vrijeme objave: 08.10.22 @ 18:22
OGLAS

Danas je europski dan doniranja i presađivanja organa. Posljednja kadaverična transplantacija u Bosni i Hercegovini obavljena je sredinom rujna prošle godine. Ove godine samo sedam transplantacija sa živog donora. Oko 300 pacijenata čeka na organ. Iako novaca i stručnjaka ima, proces spašavanja života presađivanjem organa u Bosni i Hercegovini izuzetno je spor.

OGLAS

Pandemija koja je blokirala brojne procese u protekle dvije godine, zaustavila je i planove koji su trebali da se realiziraju i kada je u pitanju transplantacija. Iako su se procesi počeli pokretati nakon prosvjeda 2019. godine, pa je u dva mjeseca urađeno čak deset transplantacija, gotovo godinu i pol nakon toga nije urađena nijedna. Predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih pacijenata FBiH, Tomislav Žuljević kaže da su računali s tim da kada se pandemija završi, da će se i broj transplantacija povećati. No, ove godine urađeno ih je tek sedam, tri u UKC-u Tuzla, četiri u KCUS Sarajevo, nijedna kadaverična.

„To je malo iznenađujuće s obzirom na to da je UKC Tuzla bio lider kada je u pitanju transplantacija organa u Bosni i Hercegovini. Šta je problem, mi ne znamo. Imali smo sastanke u maju i tada su nam obećali da će biti dvije, pa naredni mjesec još dvije. To znači da su do sada trebali imati deset“, kaže Žuljević.

OGLAS

Ove godine su u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla  urađene tri transplantacije sa živih donora, a nijedna kadaverična.

OGLAS

„Period pandemije u kojem nisu uopće rađene transplantacije znatno je utjecao na smanjenje broja transplantacija i u periodu nakon toga. Pojavili su se problemi koje pokušavamo sistemski riješiti. Potrebno je povećati broj stručnjaka u transplantacijskim timovima, educirati kadar, uvesti nove kolege u način postupanja sa pacijentima, porodicama, potencijalnim donorima… Nadam se da će do kraja godine broj transplantiranih pacijenata biti veći“, kaže dr. Narhela Mujačić, koordinatorica Transplant programa UKC-a Tuzla.

OGLAS

Pacijentima koji čekaju organ vrijeme je ograničeno, a broj onih koji su na dijalizi ili trebaju biti transplantirani je veliki.

„Imamo 2 tisuće pacijenata na dijalizi. Njih oko 250 čeka na transplantaciju, 700 bi moglo biti transplantirano. Ovdje su posebna kategorija ljudi koji čekaju na transplantacije jetre ili srca. Srce se u Bosni i Hercegovini ne radi. Može se ugraditi mehanička pumpa, ali to su ogromne sume novca i tu operaciju uradi jako, jako malo broj ljudi. Što se tiče jetre, to se radi od preminulih osoba, a posljednja urađena takva operacija je bila prije više od godinu dana. Imamo oko 30 pacijenata koji čekaju na transplantaciju jetre. Pacijenti su ogorčeni, deprimirani, imali smo čak i suicidnih situacija, imali smo situacija gdje nam umiru pacijenti pored živih donora. Mi kao udruga smo pokušali sve – i promjenom zakona, i promjenom Pravilnika o nagrađivanju svih u sustavu transplantacije, protestima… Ništa nije pomoglo“, naglašava predsjednik Udruženja transplantiranih i dijaliziranih pacijenata FBiH, Tomislav Žuljević.

Prosvjedi planirani za listopad su odgođeni zbog nepostojanja kritične mase da se oni održe s obzirom na zdravstveno stanje u kojem se brojni pacijenti nalaze. Jedna od opcija je, ukoliko se situacija ne promijeni, najavljuje Žuljević, upućivanje pacijenata na privatne klinike.

„Nemojmo zaboraviti da imamo 2,5 milijuna maraka kada je u pitanju Fond solidarnosti za transplantacije. Mi potrošimo godišnje 100, 200 tisuća maraka i taj ostatak Boga pitaj gdje završi. Imamo novce, imamo stručnjake, moglo bi biti 30-ak transplantacija na godišnjoj razini. Imam osjećaj da neko namjerno opstruira transplantacije da bi iskoristio te novce u druge svrhe. Zašto, inače, ne bi ta dva i po miliona, osim na same transplantacije potrošili na edukacije liječnika, na cijenu transplantacije u smislu usluge da pospiješimo transplantacijski proces, a ne da govorimo kako nema transplantacija, kako nismo potrošili ta dva miliona i kako smo njima riješili nešto drugo. To nije pošteno ni prema struci, ni prema pacijentima koji čekaju na transplantaciju“, kaže Žuljević ne isključujući mogućnost organiziranja prosvjeda na proljeće ukoliko se broj transplantacija ne poveća.

Izvor: hrvatskiglasnik.ba

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM