Nova studija objavljena u četvrtak upozorava da se tigrasti komarci sve više šire Europom zbog klimatskih promjena, povećavajući rizik da tropske bolesti poput denga groznice i čikungunje postanu epidemijske na cijelom kontinentu.
Gotovo polovica svjetske populacije sada je u opasnosti od zaraze dengom, koja je nekada bila ograničena na tropska područja, zbog zatopljenja planeta. Oba virusa, koja prenose komarci, povremeno mogu biti smrtonosna. Simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u tijelu, mučninu i osip. Tigrasti komarci sele se prema sjeveru kako globalne temperature rastu zbog klimatskih promjena. Studija objavljena u časopisu The Lancet Planetary Health ispitala je kako su klima i drugi faktori utjecali na širenje denga groznice i čikungunje u Europi u posljednjih 35 godina. Utvrđeno je da su epidemije postale učestalije i ozbiljnije od 2010. godine. „Naša istraživanja naglašavaju da EU prelazi sa sporadičnih izbijanja bolesti u endemsko stanje“, navodi se u studiji.
Tijekom 2024., najtoplije godine u povijesti, u EU je prijavljeno ukupno 304 slučajeva denga groznice, što predstavlja povijesni vrhunac u usporedbi s ukupno 275 slučajeva u prethodnih 15 godina, navodi se u studiji. Sve zemlje poput Italije, Hrvatske, Francuske i Španjolske doživjele su epidemije, navodi se u studiji, dodajući da trend sugerira prijelaz sa sporadičnih slučajeva prema endemiji u tim zemljama, piše Politico. U lipnju prošle godine, Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti izvijestio je da je u EU/EEA 2023. zabilježeno 130 lokalnih slučajeva denga groznice, u usporedbi sa samo 71 slučajem u desetogodišnjem razdoblju između 2010. i 2021. Prema studiji, u najgorim klimatskim scenarijima, širenje denge i čikungunje moglo bi se povećati na pet puta veću razinu od sadašnje do 2060. godine.