Polazeći od teze Svjetske zdravstvene organizacije da nema zdravlja bez mentalnog zdravlja, Općinska organizacija Crvenog križa Kiseljak odlučila je u povodu Međunarodnog dana mladih jedan dio edukativnog predavanja posvetiti upravo mentalnom zdravlju mladih koji se u današnjem vremenu punom različitih izazova sve češće bore s bolestima poput depresije i anksioznosti, piše Večernji list BiH.
O važnosti očuvanja mentalnog zdravlja mladima okupljenim na predavanju govorila je magistra psihologije Mia Komšić, psihologinja u Centru za socijalni rad Kiseljak. Važnost emocija, rad na emocionalnoj inteligenciji, stjecanje socijalnih vještina te podrška neke su od tema o kojima je govorila psihologinja Komšić, otvarajući i bolnu temu traume s kojom se suočavamo zbog različitih životnih situacija, od ratova do gubitaka bliskih osoba.
– Važno je potražiti pomoć kada osjetite da imate problem, kada osjetite da je vaše mentalno zdravlje narušeno jer čovjek je potpuno zdrav samo ako je i mentalno zdrav – poručila je Komšić.
Briga o mentalnom zdravlju može početi upravo ovakvim edukativnim predavanjima, ističe diplomirani medicinski tehničar Mujo Brkić, jedan od organizatora predavanja.
– Osim psihologa u Centru za socijalni rad, osobe kojima je narušeno mentalno zdravlje, a među njima je i sve više mladih, pomoć mogu dobiti i od psihijatra u Centru za mentalno zdravlje u Kiseljaku, dok u školama imamo pedagoge – kaže Brkić.
Osim mentalnog zdravlja, na edukativnom predavanju obrađena je i vrlo aktualna tema ospica. Sa simptomima ove veoma zarazne bolesti, koja je u nekim gradovima BiH poprimila razmjere epidemije, govorila je medicinska sestra Ivana Drmač. U Kiseljaku podaci o oboljelima od ospica, istaknuto je, nisu zabrinjavajući jer je svijest stanovnika ove općine o potrebi cijepljenja očito puno bolja u odnosu na sredine u kojima je bolest raširenija. Uz temu ospica i mentalnog zdravlja, na edukativnom predavanju posjetitelji su imali priliku naučiti ili se prisjetiti onoga što već znaju o osnovnom održavanju života, odnosno pružanju prve pomoći.
– Ova je tema uvijek aktualna jer nikad ne znamo kada će nam zatrebati. Volonteri Crvenog križa demonstrirali su kako pomoći unesrećenima svih dobi, od odraslih do djece, a važno je naglasiti i da je Kiseljak među rijetkim općinama u BiH koje imaju automatski eksterni defibrilator, uređaj koji isporučuje elektrošokove osobama koje imaju srčani zastoj i pomaže u spašavanju života uz vrlo jednostavno korištenje – objasnio je medicinski tehničar Mujo Brkić važnost i ovog segmenta brige za zdravlje.
Brza reakcija presudna
Inače, srčani zastoji vodeći su uzročnici iznenadne smrti u svijetu, a u borbi za život brza reakcija od presudne je važnosti. Edukativna predavanja prilika su za podsjetiti na to te osigurati osnovno znanje kako reagirati ako se nađete pored osobe kojoj je pomoć potrebna, poručeno je s predavanja u Kiseljaku.